Někdo to rád oranžové
Ačkoliv působí jako hipsteřina poslední doby, oranžová vína mají dlouhou tradici. Dříve se hrozny z celé vinice sklidily najednou a odrůdy ani barvu nikdo moc neřešil ani při vinifikaci. První zmínky o oranžových vínech pocházejí z Gruzie; tam je vyrábějí už několik tisíc let, hlavně z lokálních odrůd Mtsvane a Rkatsiteli. Často při tom používají kvevri, hliněné nádoby zakopané do země.
Moderní historie oranžových vín začala v italsko-slovinském pohraničí, v regionech Collio (Itálie) a Goriška Brda (Slovinsko). První novodobé oranžové víno vzniklo v 90. letech a byli u toho legendární Jožko Gravner (Steve Jobs oranžových vín) nebo přírodní vinař Stanko Radikon. Díky nim a dalším vinařům, jako je Prinčič, Vodopivec nebo Zidarič, jsou dnes „oranžády“ tak daleko.
Víno nabité antioxidanty
Drtivá většina odrůd révy obsahuje barvivo jen ve slupkách, a i když vylisujete hrozny třeba Frankovky, šťáva bude bezbarvá. Barvivo se ze slupek do moštu dostane během macerace. Oranžové víno se vyrábí z bílých hroznů, ale v podstatě jako červené víno, v kontaktu se slupkami.
U některých odrůd, třeba u Tramínu nebo Pinotu Gris, slupky obsahují velké množství barviva, takže ke zbarvení stačí pár hodin. Existují však i odrůdy, které nezískají moc barvy ani během delší macerace. Krásným příkladem je elegantní Nosiola od Elisabety Foradori. Kultovní biodynamická vinařka z Trentina nechává hrozny macerovat v hliněných amforách devět měsíců. Víno však nemá oranžovou barvu, spíš zlatavou.
Během macerace víno nezíská jen tmavší zbarvení, ale dochází i k uvolňování tříslovin, polyfenolických látek a také antioxidantů. Díky tomu oranžová vína nepotřebují žádnou velkou stabilizaci v podobě silného síření, což je samozřejmě výhodou.
Radši se posaďte...
Pokud se chystáte ochutnat oranžové víno poprvé, radši se posaďte. Tahle vína totiž mívají velmi osobité aroma i chuť. Snažte se nevytvářet si předem žádná konkrétní očekávání, a hlavně s ničím nesrovnávejte. Věřím, že když do toho půjdete s otevřenou myslí, přijde si skoro každý (wine hipster) na své.
Oranžová vína kombinují plnost a třísloviny červených vín se svěžestí a ovocitostí bílých (něco mezi vepřovým kolenem a sushi). Díky tomu nemusíte „oranžády“ moc chladit, ideální je teplota okolo 15 ºC. A chuť? Typické jsou tóny kandovaných pomerančů, ovocných čajů, koření a bylinek. Tahle vína jsou navíc extrémně food friendly. Doporučuju vyzkoušet v první řadě s asijskou kuchyní.
Od přírodních vinařů
Nejzajímavější oranžová vína u nás nabízejí přírodní vinaři Richard Stávek z Němčiček a Petr Nejedlík z vinařství Dobrá Vinice. Do experimentování se však už pustily i moderní vinařské firmy s velkou produkcí, takže dostanete třeba i oranžovou Pálavu se zbytkovým cukrem. Dejte si na ně ale pozor. Většina těchto producentů chce jen využít módní vlny přírodních a oranžových vín, a očekávaný zážitek se pravděpodobně nedostaví.
Proč? Raw bio vegetarianský burger z KFC by taky neznělo moc důvěryhodně... „Oranžády“ jsou odjakživa spojeny s přírodní produkcí a nepatří do velkovýroby, při níž se do vín často přidávají aromatické kvasinky, barviva, stabilizátory a další aditiva.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.