V hlavní roli šéfkuchař
Ratatouille
USA 2007
Je to milé, vtipné, dojemné a viděli jsme to všichni. Klenot studia Pixar sice vznikal lopotně (projekt Jana Pinkavy nakonec převzal a dokončil Brad Bird), ale na to se historie neptá. Podstatný je oscarový výsledek a půvabný film s nejsympatičtějším šéfkuchařem, krysákem Remym. Kromě esence lásky k jídlu a vaření si tu užijete dnes už ikonickou figurku food kritika Antona Ega. Fajnšmekři ocení fakt, že konzultacemi přispěl i michelinský chef Thomas Keller.
Šéf
USA 2014
Jon Favreau miluje jídlo tak moc, že o něm napsal a zrežíroval film a pro jistotu se obsadil i do hlavní role. S postavou vznětlivého šéfkuchaře, který si raději pořídí food truck, než by vařil proti svému přesvědčení v luxusní restauraci, se ztotožní leckterý idealista. V energickém filmu plném kuchařských akcí a jadrných vtípků hrají křoví třeba Dustin Hoffman nebo Scarlett Johansson. A také se dozvíte, k čemu všemu je dobrý kukuřičný škrob.
Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec
VB/Francie/Nizozemsko 1989
Manifest dekadence a zvrácenosti… Podobenství režiséra Petera Greenewaye o lásce, zločinu, sexu a obžerství se celé odehrává v restauraci. Symbolickými archetypy jsou i jednotlivé postavy a jídlo vytváří paralelu k životu samému. Tenhle film chce hodně otevřenou mysl, ale stojí za to… Na plátně excelují Helen Mirren, Michael Gambon a Richard Bohringer, fantastickou hudbu složil Michael Nyman a šílené kostýmy navrhl Jean-Paul Gaultier.
Kdo zabíjí nejlepší evropské šéfkuchaře
USA/Itálie/Francie/Německo 1978
Připravte se na echt retro – filmové i gastronomické. Černá komedie Teda Kotcheffa je esencí sedmdesátkového humoru z obou stran oceánu: vyhlášený král labužníků bojuje s morbidní obezitou a jeho nezvladatelná vášeň k prvotřídnímu jídlu by se dala vyřešit, pokud by se jednou provždy zbavil těch, jehož delikátní pokrmy ho zabíjejí. A šéfkuchaři skutečně začnou umírat… Je to trochu vtipné a trochu šílené; pohled na vysokou gastronomii 70. let je dost zábavný. Jo, a hraje v tom Jacqueline Biset a George Segal.
Vatel
Francie/VB/Belgie 2000
Tohle jsou prostě orgie. Francois Vatel byl šéfkuchařem u prince de Conde a roku 1671 dostal za úkol uspořádat třídenní hostinu na počest Ludvíka XIV. Mělo to být to největší, co král kdy zažil. A skutečně bylo… V historické fresce z dob, kdy jídlo bylo spektakulárním divadlem, vytvořil titulní roli Gérard Depardieu, celý ten mejdan zrežíroval Roland Joffé a dýdžeje na něm dělal Ennio Morricone.
Láska na kari
USA 2014
Romantická komedie z jihu Francie konfrontuje nejen delikátnost evropských a asijských chutí, ale i evropskou a východní kulturu a přístup k životu…prostřednictvím jídla, pochopitelně. Helen Mirren si tu vystřihla přísnou majitelku michelinské restaurace, která má pod naškrobenou zástěrou přece jen vřelé srdce. Režisér Lasse Hallström tyhle filmy na sobotní odpoledne umí: spousta jídla, emocí, chutí a radosti.
Dokonalý šéf
USA 2015
Pokud vás zajímá, proč jsou šéfkuchaři v takovém stresu, neustále pod tlakem a leckteří páchají sebevraždy, podívejte se na tenhle film s Bradleym Cooperem v hlavní roli. Většina šéfkuchařů se sice nepyšní titulem „předloňský nejpřitažlivější muž planety“, ale vaření je sexy, o tom žádná. A proto i tolik emocí a vzduchem létajících talířů a výkřiků „yes, chef!“ Všechno prostě musí být perfektní, zvlášť když si chcete otevřít vlastní restauraci, a sice máte dvě michelinské hvězdy, ale i pověst potížisty. A samozřejmě: jídlo, vášeň a ženy…přesně v tomhle pořadí.
Recept na lásku
Rakousko/Německo/Itálie/Švýcarsko 2001
Nadšení z práce v kuchyni špičkové restaurace ještě nemusí být zárukou šťastného a naplněného života. Fakt, že je hlavní hrdinka (Martina Gedeck) šéfkuchařkou, demonstruje absolutní vytíženost a posedlost lidí s touto profesí. Pak musí přijít nějaký osobní karambol a ochota přiznat si, že to za mě v kuchyni holt zastane někdo jiný. A proč ne zrovna temperamentní Ital, jehož přístup k jídlu i k životu je docela jiný? Podařená romantická komedie se dočkala i hollywoodského remaku, v němž si šéfkuchařku zahrála Catherine Zeta Jones.
Žranice
USA, 1996
Itálie bývá považována za kolébku dobrého jídla s vášnivou duší. Pravdou je, že Italové se podíleli na utváření americké podoby gastronomie minulého století velmi intenzivně. A i o tom je tenhle film, který spolurežíroval, napsal a také odehrál v USA domestikovaný Ital Stanley Tucci. Dva italští bratři si otevřou v Americe restauraci, jeden se snaží udržet při životě byznys, druhý se nechce zpronevěřit svým kuchařským zásadám… Taková je výchozí situace a spouštěč řady dramatických momentů, jež restaurační byznys nutně přináší. Celé je to zabalené v tom lepším z filmové estetetiky devadesátek; nejspíš proto, že jde o padesátkové retro.
Tisíc a jeden recept zamilovaného kuchaře
Belgie/Německo/Francie/Gruzie 1996
Vezměte francouzského komika Pierra Richarda, nasaďte mu kuchařskou čepici a pošlete ho vařit do Gruzie… Zní to bizarně, ale dá se na to koukat. Richard hraje v tragikomickém příběhu kuchaře, který někdy začátkem minulého století jezdí po světě, sbírá recepty a nakonec se usadí v Tbilisi, protože se tam zamiluje. V Tbilisi prý kdysi skutečně bývala vyhlášená francouzská restaurace, ale její slávě učinila přítrž VŘSR. Spousta jídla, spousta romantiky… takové té trochu jinak poetické. Prostě z Gruzie.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.