4 věci, které v kuchyni Lokálu nenajdete
Friťák
Rovnoměrně opečený řízek ze všech stran? Takový asi z domova neznáte – a nesetkáte se s ním ani v Lokále.
„Chceme smažit řízky, které vás omámí vůní másla, ne karcinogenním přepáleným tukem z friťáku. Na pánev se třemi řízky dáváme asi tři deci čerstvého přepuštěného másla. Ve friťáku usmažíte v deseti litrech oleje i padesát řízků, jenže výsledek je žalostný,“ vysvětluje Petr Benda, kreativní šéfkuchař Lokálů.
Konvektomat
„Je to užitečný zlepšovák, ale podle mého názoru dělá z kuchařů blbce. Zbaví vás přirozeného citu pro jídlo, protože když používáte konvektomat, tak v podstatě nevaříte. Můžete si na displeji nastavit množství páry, čas nebo pomocí jehly teplotu uvnitř masa. Neříkám, že je to špatná věc, ale pro nás úplně zbytečná. Tohle všechno by měl mít kuchař v hlavě,“ říká Petr.
Houskový knedlík bude zkrátka vždycky vláčnější a lahodnější, když ho uvaříte přímo ve vodě. S konvektomatem vám sice ubude práce, ale v Lokálu je nejdůležitější cit pro vaření a ruční práci.
Mikrovlnka
„Kdybyste doma zalévali kytky převařenou vodou z mikrovlnky, nejspíš by vám všechny postupně uschly. Suroviny totiž úpravou v mikrovlnce ztrácejí živiny. Z 90 % se mikrovlnka používá na ohřívání jídla. To u nás odpadá, protože navaříme a rovnou prodáváme. Mikrovlnka je úplně zbytečná, a navíc nefunkční věc. O horký talíř se studenou omáčkou nikdo nestojí,“ konstatuje Petr.
Polotovary
Čerstvost. To je tajemství vůně a chuti jídel z babiččiny kuchyně. Taky máte dojem, že babička stála u plotny od rána do večera? Kuchaři v Lokálu jsou na tom podobně, ale dobře vědí, proč to dělají. „Připravujeme si všechno sami včetně nudlí, knedlíků nebo játrových knedlíčků do polévky. Na tomhle se ukáže kuchařská práce. Přece si náš skvělý vývar nepokazíme nudlemi z pytlíku!“ uzavírá Petr.
Nauč se řemeslo!
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.