Amsterdam: kombinuj a sdílej
Het Wilde Broot & Kaas Noot Biet
Takový to, jak letíš v šest ráno, jsi trochu mimo i přes chill v pralesním relax parku (fakt top; jestli budete mít na Schipholu krapet času, rozhodně ho proležte na pytli pod ptačí budkou za zvuků lesa) a doufáš v dobrou snídani, která to spraví, tak jdeš random ulicí… a vesmír ti jí pošle.
S kváskovou focacciou, o kterou se s kamarády skoro popereš, a „polským“ chlebem, co si báječně rozumí s typicky holandskou uzenou makrelou i blízkovýchodním labnehem. Se skvělou kávou z frenchpressu i týpkem, co chodí po pekárně v obřích dřevácích a do trouby stříká rosítkem na kytky, protože na tu velkou s vyvíječem páry si teprve vydělávají.
Tisíckrát díky Merel, že nás aktivně vytáhla z ulice do svého teprve měsíc otevřeného „nejmenšího pekařství v Amsterdamu“ a dopřála nám nejlepší začátek dne i celého výletu, jaký si lze přát. Vintage nádobí na poličkách (pekárna slouží i jako kavárna, ale taky obchod a ateliér partnerské foodstylistky) dotváří osobitost místa stejně jako poloha na hezké rezidenční Czaar Peterstraat, ze které se prý stává foodie destinace par excellence.
Nejstarší kino v Amsterdamu, které nás šťastně přitáhlo klasickým vývěsním štítem se žárovkami jak z amerického filmu. Vnitřek ve stylu art deco je ještě kouzelnější – z tmavého obložení a červeného polstrování na vás dýchá jiná doba.
Zdejší kavárna slouží i jako restaurace, na jídla inspirovaná Asií však bohužel nedošlo, i když podle naší lokální spojky prý stojí za to. Bonus: Kino se nachází na krásné dlouhé Haarlemmerdijk Straat, živé a sympatické obchodní ulici plné lahůdkářství, designshopů, restaurací a domů s křivými okny. Máš chuť olízat každou výlohu, jak dobře to tam vypadá.
Bonus 2: Jestli rádi starý kinečka, rozhodně prozkoumejte i secesní / artdeco kino Tuschinski kousek od Rembrandtpleinu. Nálož dekoru a barev (představte si něco jako Rudolfa Steinera, co kreslí Goetheaneum na hodně dobrým LSD) vás přibije do sófa víc než návštěva coffeeshopu.
Tohle snad ani nemůže být lepší: pivovar, burgrárna, obchod, a to všechno prosím v nádherném cihlovém areálu bývalých plynáren, postavených ve stylu i časech nejlepšího industriálu. Areál Westergasfabriek navíc skrývá řadu dalších podniků, od vinného baru přes kombinaci snů s názvem Mossel en Gin až po galerie, kluby nebo tržnici.
Ne že bych byla velký fanoušek burgerů, ale zdejší spojení angusu, skvělé domácí briošky a nejrůznějších obložení (vč. foie gras a karamelizovaných jablek v případě týdenního speciálu) je fakt něco, o čem stojí psát domů (QED). Zvlášť když tu záležitost doprovodí naprosto luxusní hranolky ze sladkých brambor nebo coleslaw s fenyklem.
A samozřejmě některé z mnoha piv, co vaří hned za sklem vedle vás, třeba skvělý saison nebo lehčí Cerveza Extraordinaria v mexickém stylu. Jeden z nejlepších zážitků celého výletu, a že je konkurence hodně silná!
Když je řeč o té silné konkurenci: Eye je pecka. A začíná to už příjezdem. Na poloostrov se totiž musíte dostat trajektem (odjíždí od nádraží Centraal, často a zdarma), takže si i během krátké jízdy dostatečně vychutnáte dynamickou architekturu rakouské kanceláře Delugan Meissl, která připomene tvarosloví Zahy Hadid (v té lepší formě).
V suterénní interaktivní expozici filmových rekvizit a historie se vyblbnete před zeleným plátnem, v obří prosklené kavárně s terasou pak nastavíte tvář posledním paprskům ve společnosti dobré IPA a/nebo bitterballen, tedy smažených masových kroket. (Typický holandský fastfood, co v takových skleněných kolumbáriích najdete spolu s jinými plody fritézy na každém druhém rohu.)
Nádherná práce s prostorem a světlem – takovéhle muzeum prostě chceš mít za rohem a chodit se tam každý druhý víkend pobavit a vykempit na brunch s přáteli. Což by teda mohlo vyjít draho, protože místní obchod se suvenýry skýtá mnohou nástrahu.
De School je fakt stroj času. Zahrádka na dvorku s velkým grilem a žárovkami ještě úplně nenapovídá, ale jakmile zatlačíte do dvoukřídlých dveří, ocitnete se ve školní jídelně a dojde vám, že jméno není náhodné. Restaurace s otevřenou kuchyní vás přenese do časů UHO s dušenou mrkví, mozečku a jiných dětských traumat, cesta na záchod školní chodbou kolem kanceláří a tělocvičny jakbysmet.
Kavárna nabízí mimo jiné několik ramenů, co se v pošmourném podzimním Amsterdamu obzvlášť šiknou; bohužel v době naší návštěvy už nevařili a my si horko těžko vydyndali pivo a croissant. V budově je i klub (s dramaturgií od hiphopu přes elektro po indie koncerty) a výstavní prostor, takže vyrazit sem, do západní části města, se jednoznačně vyplatí.
Je to vedle trhu a je to tam trochu divný. Světýlka, orientální dlaždičky, jakoby industriál, ale vlastně prý bývalý kostel. Jídelní lístek je rozsáhlý, a tak trochu tápeš a říkáš si, jestli je to v pořádku. Je. Dost.
Ideální místo na oběd, večeři i cokoli mezi tím ve víc lidech. Objednejte si od každého něco a pošlete to doprostřed stolu, aby si každý mohl nabrat trochu jehněčího, co úplně odpadá od kosti a nejvíc ladí s doprovodným kuskusem, ale i zapečeného lilku se sýrem a rajčaty, úžasných klobásek a krevet na špejli a... Zkrátka opravdu dobrá blízkovýchodní kuchyně za slušnou cenu (80 eur v pěti lidech včetně nápojů). Sem budete chtít znova!
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.