Čím se projíst o víkendu v Londýně
Na úvod dvě doporučení: Mějte prosím na paměti, že podniky menu sezonně upravují a to, co jsem ochutnala já, nemusí mít v nabídce i za čtvrt roku. A předem si ověřte otevírací dobu – v neděli mívají některé podniky zavřeno.
Kam na snídani
e5 Bakehouse, Arch 395, Mentmore Terrace
Ano, je to možná z ruky, ale snídaně v pekárně v podloubí železniční trati ve čtvrti Hackney mi vždycky stály za tu cestu. Můžete si dát krajíc skvělého kváskového chleba s vychytanými marmeládami. Nebo vám ho obloží vejci naměkko a pokapou bylinkovým pestem, případně si chleba namažete kozím tvarohem s mákem a medem. V sobotu pak vklouzněte do nedalekého Broadway Marketu s úžasnou atmosférou a spoustou (nejen) jedlých stánků.
Modern Pantry, 47-48 St John’s Square
Bistro s hodně zajímavými kombinacemi chutí. Vafle jsem si tu dala s kokosem a kurkumou i s rebarborovým kompotem s citronovou trávou. Vynikající byla omeleta s chilli a krevetami naloženými v cukru a mé chuťové buňky tleskaly vestoje rolkám plněným konfitovaným kuřecím masem, pórkem a fetou, to vše v doprovodu ananasového kečupu. Vydatná a lahodná tečka? Sladký řez z pufované křupavé divoké rýže a arašídového másla.
Ideální místo na víkendový brunch, ale připravte se na čekání, neb neberou rezervace. Z jejich opečeného kukuřičného chlebíčku s papričkami jalapeño budete dlouho na větvi a nenechte si ujít ani zapečená vejce v paprikovo-rajčatové omáčce, podávané spolu s řeckým jogurtem v ušatém plechovém rendlíku. Doporučuju přidat volitelnou klobásku merguezi. Hrdlo svlažte některou z povedených domácích limonád. Já ochutnala pomerančovou s fenyklovými semínky a grepovou s yerba maté. Sluší se dodat, že Caravan si praží vlastní kávu.
Kam na oběd
St. John Bar and Restaurant, 26 St. John
Britská kuchyně ve své jednoduchosti a chutnosti. S důrazem na maso, vnitřnosti a vlastní chleba. To je v St. John základ. Nechte se omámit jejich ďábelskými jehněčími ledvinkami na topince zalité omáčkou či pečenými morkovými kostmi s petrželkovo-citronovým salátem. Na chvíli zapomeňte na české pivo a ponořte se do světa anglických ales. A ještě něco! Nesmíte odejít, aniž ochutnáte dezert bread pudding, což je nepřeslazený chlebíček mimo jiné z chleba, s úžasnou teplou karamelovou omáčkou a servírovaný s kopečkem vanilkové zmrzliny.
Fernandez & Wells, 73 Beak Street
Bistro ve čtvrti Soho má kromě nádherných smaltovaných džbánů na vodu i hodně nápadité plněné slané pečivo, vystavené na prknech. Dostali mě rozpečenou ciabattou s vaječno-majonézovým salátem a grilovanými plátky black puddingu. Výtečná je i zapečená bageta s chorizem a sýrem manchego
.
Shawarma Bar, 46 Exmouth Market
V této ulici je těžké vybrat jednu z mnoha restaurací, přesto v době oběda vedly mé kroky neochvějně sem. Shawarma je něco jako kebab a jejich arabská květáková varianta vás posadí na zadek. Květák pečený jako celá hlávka se ochutí melasou z granátových jablíček a chilli. Tím pádem je krásně slano-sladko-kyselo-pálivý a vy si ho můžete dát v placce pita nebo s rýží, zasypaný mandlemi, hrozinkami i plátky růží a s trochou humusu. Jako předkrm doporučuju beetroot salatim, což je salát z čerstvé řepy s ořechy a kopečkem jogurtu ochuceného římským kmínem, zdobený karamelizovanou pomerančovou kůrou.
Kam na kávu
Pohodová atmosféra kousek od Oxford Street. Lavice před vchodem, skvělá káva z vyhlášené pražírny Square Mile Coffee a něco malého k snědku. Doporučuju toust s domácí mrkvovo-citronovou marmeládou (je báječná, nebojte se jí), téměř černé brownies s tenkou křupavou krustou a vlhkým středem nebo řez z kešu oříšků s malinami. Plánují i pečení chleba.
Kavárnu s červenou výlohou najdete kousek od magické Brick Lane. Vyhlášená je kávou z vlastní mikropražírny nasáklé perfekcionismem. Mají docela velkou nabídku lehčích jídel a vše včetně chleba si připravují sami. Pokud budou stolky obsazené, nenechte se odradit a vezměte si kávu s sebou. Nebo si skočte naproti do jejich pražírny, kde je i pár židlí.
Tuto kavárnu si založili Australané, aby Londýnu ukázali, jak dělat flat white i jak ho vyslovovat. Jako první v Evropě začali používat mašinu Synesso 4 Group (mimochodem nádherný kousek) a kávu berou z vyhlášené švédské pražírny Drop Coffee Roasters. Fajn rušné místo v centru Soho. Dejte si flat white (jak jinak) a přikousněte otoustovaný plátek banánového chlebíčku s máslem.
Kam na večeři
Dishoom, 12 Upper St. Martin’s Lane
Mozaiková dlažba, staré fotky na stěnách, vrtulové větráky točící se pod stropem, v kuchyni pec na chleba naan, na stolech plechové pohárky... Vítejte v kultovní indické kavárně s velmi dobrým poměrem cena-výkon. Mé chuťové buňky spolehlivě vydráždí místní černý dhál. Jehněčí taštičky volím coby předkrm a povinně byste měli vyzkoušet kombinaci zmrzliny chilli + skořice. Pokud si objednáte blahodárný chai, budou vám ho na požádání dolévat donekonečna. Podnik s interiérem jak vystřiženým z Indie má sestru ve čtvrti King’s Cross, v bývalém železničním překladišti.
KERB Camden Market, Camden Lock
Jídlo africké, srílanské, taiwanské, izraelské, kolumbijské, japonské, mexické a všelijaké jiné. Na tomto venkovním trhu toho můžete ochutnat fakt dost. Třeba jižanské smažené křupavé kuře marinované v podmáslí (od Muther Clucker). Kalamáry po sečuánsku (od Ink) s česnekovou majonézou, do které je přidán prášek z červené řepy, aby něžně zrůžověla. Pálivé chilli con carne nejen z hovězího s taco chipsy (od Lousiana Chilli Shack). Smažené kousky sýra halloumi s tahini dresinkem (od Oli Baba’s) nebo zmrzlinové sendviče velmi svůdných kombinací mezi sušenkami cookies (od Blue Top Ice Cream). Budete se prodírat davem, ale bude to stát za to.
Tongue & Brisket, 199 Wardour St
Hovězí hrudí naložené několik týdnů v solném láku, pak mnoho hodin vařené doměkka a vložené s okurkou a hořčicí mezi plátky chleba (ten by si ještě zasloužil vychytat) je tradiční rychlou pochoutkou. I když má salt beef židovské kořeny, liší se od pastrami. Podnik, jehož majitelé mají s touto specialitou třicetiletou zkušenost, nabízejí i sendviče s nakládaným a vařeným volským jazykem; ten má mnohem jemnější konzistenci. Vřele doporučuju skočit si sem na lehčí večeři do ruky.
Kam na koktejl
Moderní destilerka ginu otevírá svůj bar veřejnosti každý víkend, a to v rámci vibrujícího trhu Maltby Market (Ropewalk). Gin s tonikem je to, oč tu běží. Několik variant ginu, několik i velmi fikaně ochucených toniků. Fajn hudba, venkovní posezení na lavicích (pokud neprší a nemrzne) a třeba i barmanka, co k tomu zpívá.
Nevelký bar ukrytý v designovém hotelu Edition vypadá tak, jak si představuju pravý gentlemanský klub. Kožené sedačky, válenda, která se pne podél dvou stěn, maličký bar a barmanovy zručné ruce. Punč tu vzlétl z popela a připravují ho tu v mnoha verzích, vždycky však naprosto geniálně. Nezapomeňte si udělat rezervaci a ochutnat mléčný punč. Pak se už jen nechte překvapovat.
Zetter Townhouse Cocktail Lounge, 49-50 St John's Square
Nad dveřmi neřve žádný nápis, a tak budete vchod možná hledat déle, stejně jako já. A možná se i vás ujme recepční ze stejnojmenného hotelu na rohu a dovede vás tam. Vejdete vlastně do obýváku z viktoriánských dob. Spousta křesílek, pohovek, na policích knížky a na stěnách látkové tapety, obrazy i paroží. Barmani nosí ležérní plátěné sáčko s ohrnutými rukávy, rozepnutou bílou košili a tenký šátek zavázaný kolem krku. Drinky tu míchají pozoruhodné, například s přídavkem šťovíkového sirupu, estragonové tinktury či pampeliškových kapek, které si vyrábějí ve vlastní laboratoři. A pokud vás bude honit mlsná, rozhodně si dejte britskou specialitu triffle, což je piškot zalitý lesním ovocem s pudinkovým krémem a šlehačkou.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.