Inspirace pro uniformy? Sako i lacláče
„Musíš mít nějakého arbitra vkusu. Jinak se všichni jen dohadují, co se komu líbí,“ tvrdí Tomáš Karpíšek. Než se o uniformy v některých podnicích Ambiente (Eska, Bokovka, Myšák či Kantýna) začala starat Kristina Netíková, většinou o nich rozhodovali manažeři jednotlivých restaurací.
„Někomu se líbily dlouhé sukně, jiným zase krátké… a nebylo možné objektivně zhodnotit, co je, nebo není hezké. Takže jsem v jednu chvíli pochopil, že stejně jako si najímáme architekta, aby nám poradil s interiérem restaurace, potřebujeme i někoho, kdo bude rozumět oděvům,“ vypráví Tomáš Karpíšek a vzpomíná, jak ho ve Španělsku uchvátila uniforma číšnic v restauraci Arzac. „Vybavuju si ty elegantní, ale zároveň moderní dlouhé šedé zástěry. Vypadalo to prostě perfektně.“
Návrháři pro Ambiente
O design uniforem Ambiente se zhruba před pěti lety začalo starat studio Katarze a před třemi lety se k němu přidala Kristina Netíková, stojící za projektem Zástěrka. Poté, co vymyslela look obsluhy v Esce (zadání znělo: len, skandinávská či newyorská estetika a světlé barvy), se přesunula do Kantýny.
„Chtěla jsem, aby uniformy personálu připomínaly atmosféru slavných podniků na Václavském náměstí, které tam fungovaly na začátku minulého století. Aby z nich dýchala hrabalovská poetika jako vystřižená z knihy Obsluhoval jsem anglického krále. Proto jsem použila klasické bílé sakové rondony. Důležitý je pro mě detail, takže jsem navrhla rondonový knoflík z mědi. Inspirovalo mě použití mědi v interiéru Kantýny a měděné hrnce,“ odhaluje Kristina svůj tvůrčí přístup.
Mimochodem, kuchařská čepice v Ambiente povinná není, ale rondon ano. Svým způsobem je to i „ochranná pomůcka“ – šije se z pevné látky, takže chrání svého nositele. A to se při práci v kuchyni dost hodí.
Střiženo podle menu
A zajímavosti o jednotlivých „minikolekcích“? Až si příště vyrazíte do Myšáka, sledujte, jak jsou barvy zákusků a kávy (šlehačka, vanilka a čokoláda) sladěné s uniformami.
Džínové šatovky a zástěry v Grils jsou určené dívkám, které si hrají s ohněm, takže vycházejí z lacláčů. Barevné olejové skvrny na šátcích od Studia Najbrt jsou prostě k nepřehlédnutí. V La Degustation váš estetický cit zase ocení šedé sakové zástěry, které vznikly jako dekonstrukce klasického saka.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.