facebook
instagram
Náhled článku

Znáte plecovník? Připravte si doma tradiční chleba se zapečeným masem

Bochník chleba se zapečenou uzenou plecí.
1. dubna 2025
Foto: Anna Kolářová
Plecucha, pleco, plecovník nebo také svěceník, tak se říká bochníku chleba s kusem zapečeného uzeného masa. Regionální jídlo, které se o Velikonocích tradičně peče na Opavsku, Hlučínsku a Frýdecku, zkoušeli připravit také kreativní kuchaři v UMu. Pro recept sáhli do knihy historičky Ireny Korbelářové.

Místo pro vzdělávání a inovace

Jsme lidé z kuchyně, od výčepu i z kavárny. UM je náš společný prostor, kde vaříme, ochutnáváme, vzděláváme se, objevujeme a experimentujeme. Je to místo otevřené všem profesionálům v gastronomii, kteří mají chuť se učit a vzájemně inspirovat.
Přijďte se učit a inspirovat!

Do chlebového těsta se zapéká kus uzeného – nejlépe vepřové plece. Právě odtud pochází název pokrmu. V některých případech najdete v chlebu klobásu, ve městech šunku či telecí maso. Spolu s vejci, uzeným masem a jinými potravinami se plecovník nosíval do kostela vysvětit, stejně jako třeba mazanec. 

Suroviny na jeden bochník

  • kus uzeného masa (ideálně plece) 
  • 250 g hladké mouky
  • 250 g celozrnné mouky
  • 10 g droždí
  • 10 g kmínu
  • 10 g soli
  1. Uzené maso vařte zhruba 40 minut. Poté nechte vychladnout – maso i vývar.
  2. Do velké mísy dejte oba druhy mouky, droždí, kmín a sůl. Přilijte 250 ml vychladlého uzeného vývaru a vypracujte hladké kynuté těsto. Kuchyňský robot to zvládne asi za 15 minut. Přikryjte a nechte kynout, těsto by mělo zdvojnásobit objem.
  3. Vykynuté těsto rozválejte na placku a dovnitř zabalte kus uzeného. Ideálně zapracujte do tvaru bochníků. Nechte ještě půl hodiny kynout při pokojové teplotě. 
  4. Předehřejte troubu na 230 stupňů a poté do ní vložte bochník. Pečte zhruba 30 až 40 minut.
  5. Upečený bochník dejte odpočívat na mřížku. Po vychladnutí ho rozkrájejte – a můžete podávat.

Z kuchařky Ireny Korbelářové:

Plecovník je velikonoční obřadní pokrm, zvaný také pleco či plecucha, připravovaný na Opavsku, Hlučínsku či Frýdecku. Z pšeničné mouky si jej dříve mohly dovolit péct jen zámožnější rodiny. Spolu s vejci, uzeným masem a jinými potravinami se plecovník nosíval do kostela vysvětit. Například okolo Opavy se mu proto říkalo svěceník. Členové rodiny ho po návratu společně obřadně pojídali. Plecovník zůstává zachován nejen v paměti, ale přinejmenším v části rodin v uvedených oblastech se o Velikonocích stále připravuje. Často už se peče i z plundrového, listového či jiného těsta, mívá podlouhlý tvar a krájí se na plátky. Za moderní pokračovatele lze považovat pečivo nadívané uzeninami, prorostlou slaninou či uzeným masem, které je k dostání v běžné obchodní síti. Pokrm je odjinud znám i pod názvy šoldra, muřyn, baba či babůvka apod.
ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.