facebook
instagram

5 věcí, které jste (ne)věděli o nakládačkách

26. října 2023
Foto: Honza Zima
Česká kuchyně (v Lokálech) stojí na pozoruhodných surovinách. Tentokrát jsme si posvítili na okurky nakládačky. Jak dobře je znáte?

1. Přistěhovalkyně. Okurky si člověk začal pěstovat zhruba okolo 5000 př.n.l. a zřejmě se tak stalo v Indii, odkud zelenina putovala přes Asii do Řecka a Říma. O příběh kvašených nakládaček jsme se údajně zasloužili my Slované, a to v 16. století – zelenina se zprvu fermentovala pomocí syrovátky, později se uchovávala v octě a soli. Teprve časem uspěl sladkokyselý nálev, který se rozšířil hlavně díky objevu sterilace.

2. Hořkost. Okurky původně chutnaly hořce a v 18. století dokonce málem vymizely z kuchyní – tvářily se jedovatě. Nežádoucí hořkost vyvolávají látky cucurbitaceiny, které se šlechtěním v 60. letech povedlo “vyhnat” z plodů do listů. Některé odrůdy se dodnes projevují hořkými tóny ve slupkách a koncích plodu – stačí je odříznout.

3. Kocovina. Nálev po kyselých okurkách pomáhá lépe snášet kocovinu. Zásadní roli v tom hraje kyselost a sůl, které (tvrdý) alkohol neutralizují. Slanost okurek motivuje víc pít, čímž se zmírní účinky alkoholu. Po kocovině si naše tělo říká o vyšší hladinu cukru v krvi. Kyselá okurka navodí zásadotvornost v tlustém střevě a aktivuje játra, která vyšlou glykogen do krve – a rázem se cítíme lépe.

4. Naše jsou vaše! V Lokálech se podávají Naše okurky, které zavařuje společnost efko podle receptury od šéfkuchařů Ambiente – nakládačky vznikly jako první z řady produktů, které postupně nahrazují méně kvalitní polotovary v kuchyních Ambiente. Jako další je na řadě kečup.

5. Okurkový král. V Česku se registruje přibližně 30 odrůd okurek nakládaček, mezi nimi například Znojemská nakládačka nebo okurka ze Žatecka, kde fungoval tradiční okurkový trh – na Okurkovém náměstí. Okolo Masopustu si místní volili okurkového krále, tedy zemědělce s nejlepší úrodou.

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme