Anselm Reyle
Německý výtvarník Anselm Reyle Reyle platí za konceptuálního umělce s výraznou identitou. Pro jeho obrazy je typická mimo jiné technika pruhové nebo foliážové malby – kombinace materiálů (betonu, akrylu, PVC folií, zrcadel…) a barev uzavřená do plexiskla. Převážnou část díla věnuje multimediálním instalacím se sochami a fluorescenčními barvami, které ho fascinují stejně jako neonová světla.
Inspiruje se při tom hlavně svým okolím – tematizuje socialistickou architekturu poválečného Německa, ale využívá i různě nalezené předměty (z bleších trhů nebo výloh), které ztratily svou původní funkci a které díky němu dostávají novou vizuální podobu i nový kontext v současné konzumní společnosti. Vyřazené materiály z každodenního života – symboly urbanity a průmyslové změny – se tak stávají součástí abstraktního umění.
Reyleho tvorba se pokouší zhmotnit sílící globální kapitalismus a zvažuje pojem vkusu v uměleckém podání, a přestože často tvrdí, že „má zájem balancovat na hranici nevkusu“, jeho díla vyzařují smysl pro estetiku a dovedou elegantně splynout s interiérem – tak jako obrazy a závěsy v restauraci Marie B.
Anselm Reyle se narodil v západoněmeckém Tübingen a po studiích na Státní akademii výtvarného umění ve Stuttgartu a Karlsruhe se v roce 1997 přestěhoval do Berlína, kde založil studio s umělci, jako je John Bock, Dieter Detzner nebo Michel Majerus. Ve spolupráci s Thilem Heinzmannem, Clausem Andersenem a Dirkem Bellem pak vedl galerie Andersen’s Wohnung a Montparnasse. Berlín už neopustil – pulzující velkoměsto dodnes ovlivňuje jeho práci v ateliéru na břehu Sprévy, kde vznikají díla vystavovaná v galeriích po celém světě. Od roku 2009 navíc zastává pozici profesora malby na Univerzitě výtvarných umění v Hamburku.
Pozn.: Tvorbu Anselma Reyleho zastupuje exkluzivně na českém trhu pražská DSC Gallery, která jako první představila jeho dílo místnímu publiku.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.