facebook
instagram

Sekaná 12. týden

21. března 2019
Nejnovější výzkumy nutričních psychiatrů potvrzují to, co jsme tušili už dávno – ke štěstí vede cesta i přes jídlo. Kromě toho nám Massimo Bottura pěkně zblízka ukáže, jak vypadají pokrmy z jeho michelinské restaurace, a Jarda Kozdělka vysvětlí, jak si pekaři u chleba pěstují trpělivost.

Projíst se ke štěstí
Existuje souvislost mezi jídlem a mentálním zdravím? Rozhodně ano! Řada výzkumů na poli nutriční psychiatrie potvrzuje, že skladba našeho jídelníčku ovlivňuje to, jak se cítíme. Může nás přivést k depresivním stavům, nebo naopak fungovat jako účinná terapie. S dalšími důkazy nedávno přišla australská vědkyně Felice Jacka a závěry její studie jsou jednoznačné: ke štěstí se opravdu můžeme projíst.

View post on Instagram
 

Čočka je lepší než kaviár
Šéfkuchař Massimo Bottura je velký inspirátor a jeho restaurace Osteria Francescana získává jedno prestižní ocenění za druhým. Některá jeho jídla (jako Ups, spadnul mi citronový dort) jsou už ikonická, jiná ale možná ještě neznáte. Na Fine Dining Lovers vám je teď ukážou hezky jedno po druhém. Podívejte se, jak vypadají pokrmy, které Massimo pojmenoval Salát Caesar v rozkvětu, Čočka je lepší než kaviár nebo Kamufláž.

View post on Instagram
 

Kyselá chuť v praxi
Je to hvězda chutí a ideální spojenec, když chcete jídlu dodat grády i rovnováhu. Taky vás ale může pěkně zaskočit. Jak s kyselou chutí pracovat?

View post on Instagram
 

Jak ženy ovlivnily gastronomii
Julie Child, Dominique Crenn, Nancy Silverton – ty všechny (a mnohé další) zariskovaly a pustily se do práce v odvětví, kterému dominují muži. A vyšlo to skvěle, dnes se před nimi sklánějí i ti nejlepší šéfkuchaři. Čím konkrétně ovlivnily současnou gastronomii a proč bychom si to měli i dnes připomínat, se

View post on Instagram
 

Pekař musí umět čekat
Denně mu pod rukama projde asi 600 bochníků chleba. Jarda Kozdělka se nedávno přesunul z kuchyně do pekárny a rychle pochopil, že dobrý pekař pracuje rukama i srdcem.

„Kuchařina je o hodinách, pekařina o dřině. Když jsem byl v kuchyni, stál jsem na nohou šestnáct hodin, ale nebyl jsem tak fyzicky unavený jako po deseti hodinách v pekárně. Denně pečeme zhruba šest set bochníků z šesti set kilo těsta, a to je znát. Je to ale náročné i psychicky – člověk nikdy neví, co se s kvasem stane přes noc. Jiná šarže mouky se okamžitě projeví, stejně jako teplota. Když venku začalo mrznout, v pekárně se ochladilo a chleba přestal kynout. Jsou to občas nervy, ale já mám rád šrumec,“ říká v rozhovoru pro Jídlo a radost.

View post on Instagram
 
ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme