Tradiční zabijačkové recepty: zkuste prdelačku, prejt i škvarkovku
Dobré pivo a poctivá kuchyně
Čepujeme pivo čerstvé do posledního loku a vaříme jako doma. Lokál jsou české hospody, kde si dáváme záležet na dobrém pivu a poctivé kuchyni.
Písemné záznamy o prvních zabijačkách nás zavedou do 10. století, kdy se formovalo řeznické řemeslo. Řádně vykrmený vepř se posléze porážel jednou ročně, v zimním období. Jednak se maso v chladu lépe uchovávalo a jednak pomohlo vytvořit zásoby pro celou rodinu v době, kdy nebylo možné sklízet zemědělské plodiny.
Není tomu tak dávno, co na vsích probíhaly zabijačky v podstatě každý týden, vždy v jiné rodině. Jelikož je k porážce prasete a přípravě všech pochoutek zapotřebí spousta rukou, sešla se pokaždé téměř celá obec. Dnes už to kvůli veterinárním opatřením není možné, ovšem tradice zabijaček coby společenské události nadále přetrvává.
Zabijačku a zabijačkové hody každoročně připravují hospody Lokál s řeznickými mistry z Amasa, a to v průběhu celého zimního období. Spolu s nimi jsme připravili zabijačkový slovník, který vás provede jednotlivými pochoutkami.
Zabijačkové chuťovky si můžete připravit i u vás v kuchyni, a navodit si tak atmosféru zabijaček přímo doma. O recepty se s námi podělili hospody Lokál, které zabijačky a zabijačkové hody pořádají každou zimu.
Zabijačkové chuťovky
Prdelačka
4 porce // Příprava 45 minut
- vepřová krev 200 ml
- vařené kroupy 200 g
- vepřový vývar 800 ml
- česnek
- majoránka
- mletý kmín
- sůl
- pepř
- Nejprve si připravte kroupy. Před vařením je namočte na 5–6 hodin do vlažné vody. Poté propláchněte a zalijte znovu vodou. Dejte vařit do změknutí (zhruba půl hodiny, záleží podle velikosti krup)
- Silný vepřový vývar pořádně okořeňte solí, pepřem, majoránkou, kmínem a česnekem. Měl by být až přechucený.
- Vychladlé kroupy smíchejte s vepřovou krví. Tuto směs pak postupně, po jednotlivých naběračkách přimíchejte do horké (70–80 °C) polévky.
Tip: V průběhu vmíchávání krup s krví již polévku nevařte, krev by se vám mohla vysrážet.
Prejt
8 porcí // Příprava 4,5 hodiny
- vepřové koleno 1 ks (zhruba 2 kg i s kostí)
- vepřový bůček 500 g
- vepřové plíce 500 g
- vepřová játra 200 g
- česnek 100 g
- majoránka 20 g
- špetka mletého zázvoru
- špetka mletého nového koření
- sůl 30 g
- mletý černý pepř
Buchta na zahuštění
- hladká mouka 350 g
- vejce 1 ks
- droždí 10,5 g
- voda 75 ml
Vymíchat hladké těsto, rozprostřít do vymazaného pekáče. Na 180–200 °C 30–45 minut (podle velikosti pekáče).
- Vepřové koleno, bůček a plíce dejte vyvařit. Maso vařte do změknutí. Plíce budou hotové asi po hodině. Vyndejte je a zbylé maso nechte vařit další zhruba dvě hodiny.
- Mezitím si připravte buchtu: ze surovin vymíchejte hladké těsto a rozprostřete do vymazaného pekáče. Dejte péct do trouby předehřáté na 180–200 °C po dobu 30–45 minut (dle velikosti pekáče).
- Uvařené maso vyndejte, oberte od kostí a roztřiďte libové a tučné. Libové maso namelte nahrubo, tučné maso najemno. Poté namelte najemno také syrová játra.
Tip: Po játrech si namelte i česnek, pomůže vám dostat zbytky masa z mlýnku. - Upečenou buchtu namočte části ovarového vývaru a také umelte najemno. Poté smíchejte v míse spolu s veškerým namletým masem a česnekem.
- Směs dochuťte solí, černým pepřem, majoránkou, mletým zázvorem, mletým novým kořením a drceným kmínem. Vše přidejte podle vlastní chuti. Přilijte trochu vývaru z masa, aby vznikla kašovitá hmota s konzistencí bramborové kaše. Tedy ne moc hustá, ale ani příliš řídká. Rozprostřete do pekáče a dejte péct do trouby předehřáté na 180 °C po dobu 25–35 minut. Krusta musí být krásně zlatá a křupavá.
Zabijačkový guláš
4 porcí // Příprava 1 hodina
- vepřová plec 200 g
- vepřový bůček 200 g
- vepřové srdce 100 g
- vepřové ledvinky 100 g
- vepřový vývar 800 ml
- cibule 250 g
- česnek 50 g
- vepřové sádlo 50 g
- červená sladká paprika 0,5 polévkové lžíce
- chleba na zahuštění
- majoránka
- celý kmín
- sůl
- pepř
- Ledvinky očistěte a odstraňte z nich močové kanálky. Ledvinky a srdce dejte vařit do neosolené vody doměkka. Po uvaření je nakrájejte na menší kousky. Bůček a plec nakrájejte na středně velké kostky.
- Cibuli nakrájejte nahrubo. Osmahněte na sádle a vytvořte světle hnědý cibulový základ. Poté přidejte nadrcený česnek a vepřové maso (plec a bůček). Zarestujte a nechte zatáhnout. Přidejte mletou červenou papriku, majoránku a kmín. Opět nechte zarestovat. Osolte a opepřete a zalijte vepřovým vývarem. Vařte zhruba 10 minut, aby maso bylo poloměkké.
- Následně přidejte srdce a ledvinky nakrájené na menší kousky. Dále vezměte střídku chleba, roztrhejte ji na menší kousky a přidejte do guláše. Vařte dalších 10–15 minut, dokud se chleba zcela „nerozpustí“ a nezahustí tekutinu.
Tip: Guláš vám stejně dobře zahustí i chlebová strouhanka. Starý chleba můžete namlet i s kůrkou a pak jen přidat potřebné množství.
Domácí škvarky
4 porce // Příprava 1 hodina
- vepřové hřbetní sádlo (bez kůže) 1 kg
- sůl
- mléko 1 polévková lžíce
- Vepřové hřbetní sádlo nakrájejte na středně velké kousky (1,5 x 1,5 cm).
- Škvarky můžete připravit dvojím způsobem. Buď je rozprostřete na pekáč a dejte do trouby na 160 °C. Každých pět minut je promíchejte. Jakmile se začnou lesknout, stáhněte teplotu na 100–120 °C. Dál míchejte. Druhou možností je dát do kastrolu trochu vody (na 1 kg sádla 100 ml). Zahřívejte na střední plamen. Jakmile se voda se vypaří, sádlo se začne škvířit. I v tomto případě pravidelně míchejte.
- Ve chvíli, kdy se sádlové kostky začínají lesknout, je osolte. Dál je nechte opékat, ať jsou dozlatova. Na závěr přidejte lžíci mléka – díky tomu škvarky chytí ještě zlatavější barvu a křupavost.
Škvarková pomazánka
- škvarky 400 g
- sádlo 100 g
- cibule 50 g
- hořčice plnotučná 50 g
- kyselé okurky 50 g
- sůl
- pepř
- Cibuli a okurky nakrájejte najemno. Škvarky umelte najemno. Všechny ingredience smíchejte v misce a dochuťte solí a pepřem dle potřeby. Dejte odležet do lednice, aby se chutě propojily.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.