Polévka je grunt! A na Štědrý den tomu nemá být jinak. Ta rybí se navíc logicky páruje ke smaženému kaprovi – zbývající skelety a hlavy (bez očí a žaber!) se jen krátce vyvaří se zeleninou a nabídnou základ pro další um kuchaře. Anebo dáte přednost krémové smetanové polévce ze pstruha? Vychutnejte si Vánoce, jako to umějí v Café Savoy!
Na litr polévky (4 porce):
- 120 g mrkve
- 50 g petržele (kořen)
- 50 g celeru
- 1 středně velká cibule
- 2 stroužky česneku
- 300 g rybích skeletů (z kapra nebo ze pstruha)
- litr vody, studené
- špetka nového koření
- špetka muškátového oříšku
- špetka fenyklu
- sůl dle chuti
- 1 středně velký citron, chemicky neošetřený
- 200 ml smetany
- 50 g studeného másla
- přepuštěné máslo (na opékání)
Na dokončení:
- 200 g vařené kořenové zeleniny
- 250 g lososového gravlaxu nebo uzené ryby (lososa, kapra či pstruha)
- kaviár (z lososa)
- vanilkový olej
- pažitkový olej
- pár snítek čerstvého kopru
Postup:
- Očistěte kořenovou zeleninu a nakrájejte ji na menší kostky. Cibuli oloupejte a rozdělte na měsíčky. Česnek stačí oloupat.
- Předehřejte troubu na 180 až 200 °C, plech vyložte pečicím papírem a dejte skelety péct. Pečení zabere asi 15 minut a postará se o chuťově výraznější, ale především čirý vývar. Ze stejného důvodu se kosti běžně spařují.
- Mezitím osmahněte zeleninu na pánvi s přepuštěným máslem, anebo ji krátce pečte v troubě společně se skelety. Dozlatova!
- Opečené skelety, zeleninu, cibuli i česnek vložte do hrnce, zalijte studenou vodou a rovnou přidejte všechno koření. Přiveďte k varu. Nezapomeňte na větší špetku soli. Pozn.: Pokud jste zvyklí sbírat pěnu z vývaru, přisypte koření až poté.
- Než začne voda vřít, omyjte citron horkou vodou, opečte ho v celku jako zeleninu (na pánvi či v troubě) a ponořte do hrnce k ostatním surovinám.
- Vývar krátce zavařte, potom snižte plamen a táhněte nanejvýš hodinu, aniž by tekutina probublávala.
- Polévku opatrně sceďte přes plátýnko, aby se zachytily bílkoviny sedlé ke dnu hrnce. Uvařenou zeleninu odložte stranou a nechte vychladnout.
- Přilijte smetanu a provařte. Na závěr zašlehejte máslo a případně dosolte.
Servis:
- Do každého talíře naservírujte kopeček uvařené kořenové zeleniny a kousky uzené ryby. Zalijte horkou polévkou a ozdobte kaviárem a čerstvým koprem.
- Ve finále zakápněte pažitkovým a vanilkovým olejem.
Mohlo by se hodit:
Více druhů ryb znamená víc aromatu. Kuchaři si proto někdy objednávají mix rybích skeletů, které seženete v prodejnách rybářů, stejně jako kapří hlavy. Intenzitu rybího vývaru zesílí redukování, zajímavější chuť obstará čerstvě vyuzená ryba – zatímco skelety aromatizují polévku, filety se upotřebí jako vložka. Pro dochucení se nabízí i rybí garum.
Rybí polévku můžete okořenit také bobkovým listem, hřebíčkem či badyánem. Vánoční receptura je tomu vyloženě nakloněna!
Zelenina k servírování polévky se v Café Savoy vaří zvlášť – scezená mrkev, celer a petržel ze sebe už vydaly většinu chuti. Někteří profíci připravují rybí vývar úplně bez zeleniny a dodají ji až na talíř. Nechtějí totiž, aby se čistá rybí chuť posunula moc dosladka nebo dokysela.
Gravlax z lososa si kuchaři marinují sami, na rozdíl od kaviáru. Pokud do hry zapojíte uzeného pstruha, napárujte k němu pstruží kaviár.
Vanilkový olej si snadno vyrobíte sami ze zbylých vanilkových lusků. Stačí naložit je do slunečnicového oleje zahřátého na 40 °C – za 24 hodin najdete ve sklenici voňavý kondiment.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.