facebook
instagram

Šneci jako součást sváteční tabule: proč je vyzkoušet zrovna na Vánoce

19. prosince 2023
Foto: Aneta Zimová
Dříve patřili na vánoční tabuli, dneska se podávají celoročně – zejména v těch restauracích, kde menu odkazuje na tradici místní kuchyně. Jak se po staletí upravují šneci, kde je koupit a s čím párovat?

Vařte jako profíci!

Naučte se vybrat a připravit maso, péct chleba, krájet nebo dochucovat. Zkušení odborníci vám předají spoustu cenných rad, osvědčených tipů i tajných triků.
Přihlašujte se tady.

Mohlo by se zdát, že šneci jsou výsadou francouzských mlsných jazýčku, ale není tomu tak – šneci byli vždycky součástí české kuchyně a konzumovali se napříč společenskými vrstvami. „Šneci byli velmi oblíbení už v 19. století, byli vnímáni jako staropražská specialita. I když to byla hlavně městská záležitost, na šnecích si pochutnávali i na venkově – pasáčci si je připravovali na ohni. V Praze ovšem šlo o vyhlášenou delikatesu,“ vysvětluje historik Martin Franc.

Konzumace šneků souvisela i s náboženskými předpisy: spolu s dalšími studenokrevnými živočichy byli považováni za přijatelné jídlo i ve dnech půstu. Takže se nekonzumovaly jen ryby, ale i šneci, žáby nebo želvy.

Se šneky vařila i Marie B. Svobodová

Recepty se šneky najdete i v legendární kuchařce Marie B. Svobodové. Připravovala z nich hlavně polévky s osmaženou žemlí. Radí taky vařit je v osolené vodě: na litr vody dejte 2 lžíce soli, šneky povařte a pak je vyjměte z ulity špikovací jehlou. Servíruje s kyselým křenem nebo horkým máslem s trochou citronové šťávy.

Ve Francii platili šneci za jídlo pro nejbohatší z bohatých, dnes se připisují na kdejaký jídelní lístek v restauracích. Francouzi však nebyli zdaleka první, kdo začal šneky chovat. Údajně to byli staří Římané, kteří šneky chovali v tzv. cochlearien a vykrmovali je bylinkami, vínem, mlékem nebo obilím. Zároveň vynalezli vidličku na šneky a rozšiřovali po Evropě speciální šnečí zahrady.

Ve Francii je také v oblibě šnečí kaviár. V Rakousku se šneci plnili dokonce do klobás a připravovaly se z nich knedlíky a paštiky. V kuchařce z roku 1851 se šneci kombinují s vajíčky: natvrdo uvařená vejce se rozpůlí, vyjme se žloutek a vejce se naplní šnečím masem a pikantně ochucenými žloutky.

Šneci & bylinky

Proč byli šneci odpradávna tak oblíbení? Maso má příjemnou konzistenci a chutná po bylinkách, které šneci pojídají. Jejich jemná chuť se navíc skvěle páruje a doplňuje s jinými aromaty – s bylinkami, houbami nebo zeleninou. Možnosti úprav jsou prakticky nekonečné.

Když se řekne šneci, většina lidí si asi představí escargots à la bourguignonne – burgundskou úpravu s aromatickým bylinkovým máslem. Italové a Řekové ovšem dělají těstoviny, rizoto, polentu, a dokonce i pizzu se šneky. Šneky můžete taky grilovat a udit, připravit z nich terinu nebo jimi naplnit ravioly.

Co se šneky stalo, že jsou dnes v našich krajích spíš sváteční záležitostí? „Z jídelníčků se vytratili po druhé světové válce. Především proto, že byli vnímáni jako zbytná, přežilá lahůdka ze starých časů, která nemá v novém, socialistickém systému místo,“ říká Martin Franc.

Se šneky už několik let pracují také kuchaři Ambiente. V Čestru byla tahle delikatesa na lístku už při otevíračce. Jak s nimi v kuchyni pracují? „Dřív jsme kupovali dva druhy šneků, všechny uspané a vyčištěné. Malí šneci Müller se jen 20 minut povaří v zeleninovém vývaru a je hotovo – jedí se celí, i s vnitřnostmi. Teď už odebíráme jen velké šneky, které musíme nejprve spařit – šnek je zavíčkovaný, spí, dá se do vroucí vody, deset minut se povaří a pak se každý zvlášť vytahuje z ulity pinzetou. Odstřihnou se vnitřnosti (játra) a sval se připraví k další úpravě – vaří se asi dvě hodiny v zeleninovém vývaru. Ten se pak použije na espumu,“ vysvětluje postup šéfkuchař Pavel Brichzin. V současné době je v Čestru podávají s ragú z rajčat, kořenové zeleniny a řapíkatého celeru, které doplní espumou z horského sýra a houbami nakyselo.

V Café Savoy šneky servírují bez ulity, zapečené s česnekovo-bylinkovým máslem a posypané strouhankou z bylinek a sýra Gruyère. Coby hosté si tak ušetříte práci s kleštičkami a „svině klouzavý“ nebudete lovit u vedlejšího stolu. Vaří je ve víně, s kořením a bylinkami – ke šnekům se hodí tymián, rozmarýn, stonky petržele, nové koření, černý pepř, jalovec. Jakmile voda začne vřít, stáhněte plamen a pomalu vařte až 4 hodiny (záleží na tom, jestli jde o čerstvé, nebo mražené šneky, a zda jsou v ulitě, anebo ne).

Recept na šneky z Café Savoy

Suroviny na zhruba 10 porcí (1 porce = 10 šneků)

Na bylinkové máslo:

  • 100 g másla
  • 50 g šalotky nasekané nadrobno
  • 13 g česneku nasekaného nadrobno
  • 15 g ploché petržele, pokrájené nadrobno
  • 25 g limetkové kůry, nastrouhané 150 ml šlehačky
  • 5 g soli

Na vaření šneků:

  • 500 ml slepičího vývaru
  • 1 kg hlemýždího masa (šneků bez ulit)
  • 600 g cibule, nakrájené nadrobno
  • 250 ml bílého vína
  • 50 g česneku, nakrájeného nadrobno
  • 10 g čerstvého tymiánu
  • 2½ g bobkového listu
  • 10 g soli
  • 2½ g nového koření

Na bylinkovou strouhanku:

  • 150 g strouhanky
  • 25 g másla
  • 2½ g čerstvého tymiánu, nakrájeného i se stonky
  • 15 g ploché petrželky, nasekané nadrobno
  • 5 g čerstvé máty, nasekané nadrobno
  • 100 g citronové kůry, nastrouhané

Bylinkové máslo:

  1. Na másle zpěňte šalotku a česnek. Stačí lehce, ne dohněda.
  2. Proceďte přes cedník do mixéru, nejlépe thermomixu, a přidejte petržel. Pořádně rozmixujte. Pak přes jemné sítko propasírujte zpátky k šalotce a česneku.
  3. Smetanu svařte na polovinu a smíchejte se směsí másla, šalotky a česneku. Osolte a přidejte citronovou kůru.
  4. Hotovou směs ihned zchlaďte v ledničce nebo v mrazáku. Po částečném ztuhnutí promíchejte a nechte dochladit.

Šneci:

  1. Všechny ingredience kromě šneků dejte do hrnce, přiveďte k varu a důkladně provařte. Pokud seženete předvařené šneky, vařte je podle instrukcí na obalu. V Savoyi odebírají syrové a ty je třeba vařit zhruba 2 hodiny, do změknutí. Mezitiím si můžete přichystat bylinkovou strouhanku.
  2. Naservírujte je do speciálních zapékacích misek, polijte trochou bylinkového másla a 5 minut zapečte v troubě předehřáté na 180 °C. 
  3. Každou porci šneků posypte strouhankou a podávejte s bagetou.

Bylinková strouhanka:

  1. Strouhanku opečte na másle a přesypte do mixéru, nejlépe thermomixu.
  2. Postupně přidejte tymián. Potom petržel, mátu i citronovou kůru.
  3. Rozmixujte na prášek a nechte na plechu vyschnout do druhého dne.

Bylinkovou strouhanku udělejte den dopředu, aby dostatečně proschla.

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme