Veverka
„Veverka neboli pilíř brániční je bohatě prokrvený sval, který visí u páteře v brániční oblasti před špičkou svíčkové. V podstatě je to držák jater. Díky tomu, že se nachází u bránice, neustále pracuje a při dýchání se do svalu nalévá krev. To způsobuje výraznou, až železitou chuť této partie,“ vysvětluje František Kšána.
Do ořezů nepatří, zaslouží si vyzrát
Jde o dva velké svaly, spojené tuhou vazivovou blánou. Za originální název vděčí fantazii řezníků. Po vyříznutí totiž připomíná siluetu veverky i s hlavou a ocasem. Někdy se jí říká taky „teplé maso“ nebo maso „z teplého“.
„Z těla zvířete ho po vnitřnostech vyřezáváme jako první, a proto je to vlastně nejčerstvější kus masa. Kdysi se veverka hned po porážce připravovala jako chuťovka na cibulce. Málokdo má ale příležitost ochutnat veverku takto čerstvou. V Amase ji nechávají vyzrát ve vakuu minimálně 32 dnů. Má jemné mramorování a po vyzrání se z ní stává unikátní kus masa na šťavnatý steak,“ láká František Kšána.
Veverka (anglicky hanger steak) je další příklad steakové partie, která u nás ještě není doceněná. Řezníci ji totiž často zpracovávají do párků. Důvod je prozaický: na těle zvířete je jí jen okolo 400–500 gramů, a tak automaticky spadne do ořezů.
Dobré vědět:
- Na těle skotu je jí jen asi půl kila.
- Anglický název zní hanger steak.
- Nachází se blízko jater, v brániční oblasti – umožňuje dýchání, a proto je hodně prokrvená.
- Hodí se na dušení, dodá omáčkám sílu.
- Z vyzrálé veverky připravíte steak s úžasně intenzivní chutí.
Na gril i na silnou omáčku
Veverku grilujte v celku – v Našem mase vám spojovací blánu odstraní a maso bude připravené na steak. Krájejte vždy přes vlákno. Veverka má velmi výraznou chuť, a proto je skvělá na silné omáčky, například na vinném základě.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.