Jak mít doma pečlivě ošetřené pivo?
Děláme pivu dobré jméno
Spojte svou lásku k pivu s našimi kurzy, pivními procházkami nebo akcemi pro firmy. Sami se naučíte čepovat, ale i poznat správně načepované pivo. Ať jste kdekoliv.
Čepovaný Prazdroj doma? Proč ne! V Lokálech dobře vědí, jak hostům domů „zabalit“ pečlivě ošetřené pivo, které jim připomene nenahraditelnou atmosféru u výčepu. Postup, jakým se pivo čepuje do PET lahve a přelévá do skla v domácích podmínkách, jsme otestovali s hlavní výčepní Ambiente Luckou Janečkovou.
1. Mistr výčepní si potrpí na dokonalou čistotu, ať už se pivo čepuje do skla, nebo do plastu. Každá PET lahev se proto důkladně vyplachuje a stejně jako půllitr musí uvnitř zůstat mokrá.
2. PET lahve se plní na objednání, nikdy ne do zásoby! Hosté si tak užijí čerstvě načepované pivo v té nejvyšší kvalitě.
3. Pod pípou se lahev nejprve zlomí a plní se pod úhlem 45 ° až po víčko – výčepní tím zamezí kontaktu piva se vzduchem.
4. Do PET lahve se pivo dostává rychle a silným proudem, aby cestou k hostům nepřišlo o říznost. Výčepní preferují styl čepování na čochtana, tedy bez pěny. Pivo si tak zachová maximum přírodního oxidu uhličitého, a tudíž i dostatečný říz.
Říznost piva odráží podíl přírodního oxidu uhličitého, který se tvoří už během kvašení a mění se v závislosti na stylu čepování.
5. Dočepovaná PET lahev se okamžitě uzavře a vloží do thermo tubusu – izolace, která udrží pivo déle studené a nedovolí, aby zteplalo dřív, než si ho hosté nalijí do půllitru.
6. Zapomenout se nesmí na nálepku s datem plnění a jménem výčepního, který ten den zodpovídá za pečlivě ošetřené pivo.
Doma v obýváku
Práce výčepních končí zašroubováním uzávěru na PET lahvi, přesto se snaží ovlivnit kvalitu piva v domácnostech hostů a šíří jednoduchý návod na rozlévání do skla:
1. V lednici se chladí nejen pivo, ale také půllitr. Pořádně vychlazené sklo zaručí úplně jiný pivní zážitek!
2. O výsledku rozhoduje čistota. Pivo ze špinavého půllitru nikdy nebude tak dobré jako ze sklenice, která se před vychlazením i po něm důkladně umyla a zbavila nečistot, případně i vůně klobásek z lednice.
Mycí praxe: Pořiďte si vhodný saponát na pivní sklo (Malou šenkýřku nebo Gastrostronger) a čistou houbu, napěňte ji a hrubou stranou krouživým pohybem vymyjte hrdlo a vnější i vnitřní stranu půllitru, včetně ouška a dna. Opakujte postup hladkou stranou houby. Na závěr půllitr řádně vypláchněte studenou vodou, aby sklo zůstalo chladné, obraťte dnem vzhůru a nechte vykapat.
3. Přelévání z PET lahve či plechovky do skla začíná tím, že se pivo rozpění o dno půllitru. Díky tomu se vytvoří pěnový základ, který brání rychlému zvětrávání. Potom se sklenice mírně nakloní a naplní pod úhlem 45 ° – po stěně půllitru až po okraj.
Domácí chlazení piva
Pivo v lahvi či plechu skladujte ideálně při teplotě okolo 3 stupňů celsia (nastavte si lednici, použijte balkon – pokud nemrzne – nebo využijte 7. schod vašeho sklepa). Do mrazáku pivo nepatří – dostane teplotní šok a zapomnětlivým navíc praskne. Otevřené pivo zkonzumujte ideálně do hodiny.
Ambiente doma
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.