facebook
instagram

Jak a čím si vybavit kuchyň: Základní náčiní, které by vám doma nemělo chybět

Hrnce v kuchyni, vybavení kuchyně
28. března 2025
Foto: Kateřina Antoš
Pokud plánujete revizi kuchyňského vybavení, nebo plánujete dokoupit vše, co jste zatím nepotřebovali, jste tu správně. Pro všechny nadšené kuchaře a kuchařky jsme sepsali ultimátní návod, co by ve vaší domácí kuchyni rozhodně nemělo chybět.

Od prkének po nože 

Trápíte se s tupými noži a nekvalitním nádobím? Nevíte, které prkénko je pro vaření ideální a kde ho koupit? A vážně potřebujete x druhů pánví, nebo stačí jedna pořádná? Kvalitní vybavení kuchyně je pro vaření naprostou nezbytené. Pokud totiž budete pracovat s nástroji, které jsou nekvalitní či nepraktické, vaření vám nejenom ztíží, ale taky zprotiví.

Jen si vzpomeňte, jak dlouho vám trvalo nakrájet cibuli tupým nožem. O tvaru a velikosti jednotlivých kousků zeleniny ani nemluvíme. Nebo jak se vám všechno připaluje, protože používáte sto let starou a ne úplně kvalitní pánev. A třeba právě proto vás to v kuchyni nebaví a hotové jídlo se sice dá sníst, ale návštěvu byste jím asi nepohostili.

V tomto článku si proto projdeme a vysvětlíme základní vybavení kuchyně. Do ní bezpochyby patří pánve, hrnce, nože, prkénka, ale i elektrické spotřebiče. Základní vybavení budete pravděpodobně používat denně a sloužit by vám mělo mnoho let. Řekneme si proto, jak nože ukládat či brousit, jak a čím nádobí mýt a jak vybavení vybírat.

Ještě než se pustíte do nakupování, podívejte se, jak momentálně vaše kuchyň vypadá. „Určitě se držte hesla méně je více. Nemusíte mít extra spotřebič nebo nástroj na jakýkoliv úkon v kuchyni. Naopak se snažte na maximum využít nástroje, které máte a se kterými toho můžete zvládnout mnohem víc, než jste třeba doposud dělali,“ radí František Skopec.

Zkuste si zahrát na Marii Kondo, vyndejte z šuplíků, poliček a skříní všechny nástroje na vaření, pečení a smažení a udělejte čistku. Jen díky tomu zjistíte, co vám doopravdy chybí a co vůbec nepotřebujete.

Hrnce 

Do základu a tedy i na většinu receptů vám bude stačit jeden větší hrnec cca 7 l (na vývary a těstoviny), asi třílitrový kastrol (na zeleninu či rýži) a tři velikosti rendlíku o objemu zhruba 2 l, 1 l, a 0,5 nebo 0,3 l (na omáčky). „Co se týče materiálu, určitě sáhněte po nerezu s vysokým dnem. Takové nádobí navíc můžete dát klidně do myčky a vařit s ním na všech typech varné desky,“ doporučuje František.

Jak se starat o nerezové nádobí?

Nerez při běžném používání žádnou extra péči nepotřebuje. Obvykle nádobí můžete mýt v myčce, případně v ruce, běžnými čisticími prostředky. Zbytky odstraňujte jemně, nikdy nepoužívejte drátěnku.

Pánve

Pro začátek budete potřebovat jednu větší pánev na smažení nebo přípravu těstovinových jídel. Ideální je ta o velikosti 28 cm a hloubce 8 cm, na které opečete maso, ale připravíte i palačinky nebo asijská jídla. „Opět vybírejte nerezovou s vysokým dnem, pracovat se vám bude dobře i s nepřilnavým povrchem. Teflonu se snažte spíše vyhnout. I když je smažení na něm bezpečné, protože se téměř nikdy nic nepokazí, jídlo bývá vysušené a chutnat vám bude určitě víc právě z nerezu,“ míní František Skopec.

Dále si pořiďte jednu menší pánev s nízkým okrajem (průměr cca 17 cm) na omeletu nebo míchaná vajíčka, hodit se vám bude i tenká pánev na palačinky (průměr cca 26 cm). Další pánve vybírejte podle toho, která kuchyně a jídla jsou vašemu srdci nejbližší a vaříte je nejčastěji. Hodit by se vám tak mohl třeba wok na asijská jídla nebo lívanečník, pokud milujete sladké snídaně. Ale například vroubkovaná pánev na maso není potřeba, podle Františka Skopce na ní maso opočete úplně stejně jako na kterékoliv jiné pánvi a gril stejně nenahradí.

Jak používat nerezové pánve?

Než se naučíte pracovat s nerezem, chvilku to trvá. Stačí ale ovládat pár základních pravidel a vaření na nerezu si zamilujete! Na internetu taky najdete spoustu návodů, jak na to.

  1. Nádobí by mělo přesně sedět na velikost vařiče, jinak se ničí.
  2. Pánev důkladně předehřejte. Abyste dostatečné předehřátí poznali, kápněte na pánev kapku vody. Pokud vznikne jedna kapka, která se bude po povrchu pohybovat, můžete začít. Kdyby se voda vypařila rychle, pánev je předehřátá příliš a bude potřeba ji nechat chvíli odstát a zchladit. 
  3. S potravinami se na pánvi nesnažte manipulovat hned, dejte jim čas, až se samy od pánve odlepí. Nemusíte se bát, vždy se odlepí ve správný čas. 

Prkénka

V běžné domácí kuchyni si vystačíte se třemi až čtyřmi druhy prkének – na pečivo, na maso (z jedné strany) a ryby (z druhé strany), na ovoce a na zeleninu. „Prkénka kupujte vždy dřevěná, určená přímo do kuchyně. Vyhněte se bambusovým a plastová rovnou vyhoďte. I když to nevnímáte, plast se z nich postupně drolí a následně ho sníte,“ upozorňuje kuchař. 

Velikost záleží na tom, co budete na prkénku krájet, proto byste měli mít ideálně jedno velké (cca 40 x 30 cm), jedno střední a dvě menší. „Velké prkénko s gumovými nožičkami mějte stále položené na kuchyňské lince a krájejte na něm zeleninu nebo pečivo. Menší prkénka pak můžete pokládat na něj,“ radí František. 

Co dělat, aby se prkénka nehýbala? 

Podložte je vlhkou houbovou utěrkou. Ideálně ji nastříhejte na malé čtverečky a umístěte do každého rohu kousek. Trik můžete opakovat s jednou houbičkou téměř do nekonečna.

Péče

Dřevěná prkénka nikdy nedávejte do myčky ani je nenechávejte stát ve vodě či vlhku na odkapávači. Omyjte he horkou vodou, maximálně přidejte kapku běžného saponátu. Po umytí je hned osušte. Jednou za čas prkénka natřete minerálním olejem. 

Charakteristika materiálů

  • smalt - nemá nepřilnavý povrch, proto se v něm jídlo snadno připálí, škodí mu prudké změny teplot
  • nerez - odolný proti úderu, teplotním šokům, oděrům a rezavění, náchylná k zabarvení
  • litina - nepřilnavý povrch, hodí se na pečení chleba, přípravu steaků v troubě, dobře drží teplotu, škodí mu mycí prostředky
  • měď - náročné na údržbu, dobře drží teplotu
  • teflon - vyžaduje opatrné zacházení, náchylný k poškození (na uskladnění je nutné používat ochranné podložky), při vaření na teflonu se téměř nikdy nic nepokazí, teflon se postupně uvolňuje do jídla

Nože

Nejdůležitějším nástrojem kuchaře je nůž. Nůž by vám měl komfortně pasovat do ruky, ale záleží jen na vás, zda vám bude příjemnější těžší a kratší nebo třeba delší a lehčí. Na nákupy určitě zajděte do specializované prodejny. 

A co tam pořídit? Potřebovat určitě budete univerzální kuchařský chefs knife s čepelí dlouhou od 18 do 33 cm, ideálně z tvrdší nerezové oceli, který si poradí s různými druhy potravin, jako je maso, ryby, zelenina či bylinky a různými úkony, například krájením, sekáním, filetováním či řezáním. U značek F. Dick, Fabini nebo Wüsthof nemůžete sáhnout vedle. Dále se vám bude hodit menší nůž (5 cm) na ovoce či zeleninu, se kterým můžete suroviny krájet, loupat nebo čistit. Denně využijte určitě i dlouhý vroubkovaný nůž na pečivo. A materiál? Opět sáhnete po nerezi.

Kde nože skladovat?

„Nejlepší je magnetická lišta, kde se nože vzájemně nedotýkají a nepoškodí se. Ve stojanech na nože se často drží voda a špína, proto se příliš nedoporučují. A v šuplíku se zase snadno omlátí a otupí. Pokud je tam chcete mít, tak ano, ale jedině v obalech,“ upozorňuje kuchař. 

Péče o nože

Nože nikdy nedávejte do myčky, kde se čepel ničí oboucháváním. Myjte je vždy v ruce a hned je osušte a schovejte. Nenechávejte je nikde ležet v mokru – ve dřezu nebo na odkapávači, jinak rukojeť nasákne vodou. „Jednou měsíčně nechte nože nabrousit u profíků. Sami se do toho raději nepouštějte,“ doporučuje František. Pokud máte speciální nože, budou vyžadovat speciální péči a tedy i odbornější broušení.

Japonské nože

V profi kuchyních se také zabydlela tvrdá japonská ocel. Zvyšuje ostrost čepele, tudíž je citlivější k surovině a provádí čistší řez ve prospěch textury i chuti. Zájem kuchařů vzbuzuje i propracovaný brus nožů, příjemně tenkých a lehkých. „Japonské nože se vyrábějí z vysokouhlíkové oceli, která je hodně tvrdá, proto vydrží déle ostrá a nemusí se brousit každý den. Na druhé straně čepel při kontaktu se zeleninou a ovocem rychle oxiduje, takže potřebuje víc péče,“ vysvětluje František Skopec.

Profesionálové se rychle sžijí s japonskou alternativou běžného chefs knife, ať už zvolí typ Santoku, nebo Gyuto. Na zeleninu a bylinky vyberte lehký nůž bez špičky – třeba model Nakiri, pokročilí kuchaři uvítají nůž Yanagiba. 

Japonské nože používejte výhradně na krájení! Nezkoušejte jimi sekat do kostí, nůž by se mohl poškodit, například by se uštípl kus ostří. Pamatujte, že čím tvrdší je jádro, tím hůře nůž odolává nárazům na tvrdou surovinu. 

Čepel japonských nožů se zpravidla čistí lněným nebo kaméliovým olejem – olivový má příliš nízké pH, řepkový a slunečnicový zase zanechávají na noži film. Anebo se nechá přirozeně patinovat – nůž sice ztratí na kráse, zato pak bude odolnější vůči oxidaci. Pokud ale čepel okamžitě po použití otřete a zbavíte kyselých šťáv ze zeleniny či ovoce, oxidování se nijak výrazně neprojeví. 

Základy krájení

  1. Alfou a omegou krájení je ostrý nůž.
  2. Při krájení dodržujte pravidlo tří prstů na surovině, to znamená jeden kloub vpředu a dva vzadu. Uvolněte sevření rukojeti nože a nechte čepel dělat svoji práci.
  3. Pozor na úraz! Pod krájecí prkénko zasuňte utěrku, která zabrání jeho klouzání po pracovní ploše – a pořezání.
  4. Udržujte vodorovnou polohu! Nůž by měl být ve stejné úrovni jako vaše lokty tak, aby horní část těla mohla vyvíjet tlak na nůž.
  5. Začněte pomalu! Rozvíjení dovedností s nožem vyžaduje trénink a každý profík vám potvrdí, že preciznost je mnohem důležitější než rychlost. Krájet vás naučí jedině praxe!

Základní druhy krájení:

Julienne = nudličky
Tenké nudličky o délce zhruba 10 cm, ale s různou tloušťkou. Takto nakrájená zelenina se většinou používá do polévky, salátů a hlavně do asijské kuchyně.

Brunoise = drobné kostičky 
Z nudliček julienne můžete nakrájet malé kostičky, kterým se říká brunoise a jsou velké asi 3 mm. Používají se do polévek, omáček, nebo jako součást různých náplní a nádivek.

Batonnet = hranolky 
Krátké hranolky většinou z brambor či zeleniny, ale i nudličky masa a drůbeže. Tento styl se používá při krájení surovin na salát nebo zeleninových či masových směsí typu stroganov. 

Mirepoix = větší kousky 
V tomto případě nakrájejte zeleninu na přibližně stejně velké kousky, aby se uvařily ve stejném čase.

Spotřebiče a další nezbytnosti 

V žádné kuchyni se neztratí rychlovarná konvice s nastavením teplot – třeba na dětská mlíčka a kašičky, ale i na obyčejný čaj stačí, aby voda měla 90°. Dále cedník – ideálně různé velikosti a různé hrubosti a samozřejmě sada obsahující naběračku a obracečku. Také se vám budou hodit nerezové misky různých velikostí – na šlehání, míchání nebo jako nádoba na nakrájené suroviny.

Určitě se najde využití pro plech do trouby a zapékací mísu. František Skopec doporučuje dvoudílný vysoký pekáč z nerezové oceli s vysokým dnem (na obou stranách). „Je to neuvěřitelně variabilní nástroj – můžete v něm připravovat kachnu nebo husu a pečená masa jako bůček nebo kotlety, ale v podstatě i cokoliv dalšího. Můžete v něm i vařit – třeba vývary nebo knedlíky, které se často do klasického hrnce nevejdou. Jak už jsem říkal na začátku – naučte se používat to málo, co máte, a nekupovat si na každý úkon extra nádobí,“ doporučuje František. 

A co se týče spotřebičů, platí obecné pravidlo – čím méně funkcí spotřebič má, tím lépe. V kuchyni se vám pravděpodobně neztratí tyčový mixér – sáhněte třeba po tom od značek Bosch nebo Bamix. A možná kuchyňský robot KitchenAid, ke kterému můžete dokupovat nástavce. „Samozřejmě ale záleží na tom, co v kuchyni děláte, jak často a v jakém množství. Pokud nepečete třikrát týdně, hnětač na těsto asi příliš nevyužijete,“ míní kuchař. Naopak pokud jste milovníci čerstvé pasty, strojek na těstoviny si pořiďte.

Nákupní seznam:

Co budete v kuchyni určitě potřebovat?

  • hrnec cca 7 l 
  • kastrol 3 l
  • rendlík 2 l
  • rendlík 1 l
  • rendlík 0,5 nebo 0,3 l
  • větší pánev (průměr cca 28 cm a hloubka 8 cm)
  • menší pánev s nízkým okrajem (průměr cca 17 cm) 
  • tenká pánev na palačinky (průměr cca 26 cm)
  • prkénko dřevěné - velké (cca 40 x 30 cm)
  • prkénko dřevěné - střední
  • prkénko dřevěné - malé
  • univerzální kuchařský nůž s čepelí od 18 do 33 cm
  • dlouhý vroubkovaný nůž
  • menší nůž na zeleninu (5 cm)
  • rychlovarná konvice
  • sada kuchyňského náčiní
  • cedník (3 druhy)
  • dvoudílný pekáč
  • tyčový mixér

Dále se vám bude hodit:

  • servírovací lžíce 
  • nerezové misky různých velikostí
  • pařák na knedlíky
  • mašlovačka
  • stěrka
  • škrabka
  • váha
  • otvírák na konzervy
  • palička na maso
  • kráječ na brambory
  • hmoždíř (vyrábí se i nerezový) 
  • velké čtyřhranné struhadlo
  • malé ruční struhadlo 
  • láhev na olej s dávkovačem - kupovat pak můžete velké 5l oleje 
  • minutka
  • cukrářská karta 
  • teploměr
  • pinzeta
  • šťouchadlo na brambory 
  • podložka pod hrnec 
  • papírové utěrky

Článek vyšel v magazínu Apetit.

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme