Jak při grilování uhasit plameny
„Popel je při grilování cenný pomocník, rozhodně ho nevyhazujte. Vychladlý popel se vám totiž bude hodit, až bude potřeba zmírnit žár grilu,“ radí šéfkuchař Čestru Pavel Brichzin a ukazuje na kovové kýble, ve kterých pod grilem v Čestru skladují kila popela.
Jakmile gril dohoří, nechte ho úplně vyhasnout. Až popel zcela vychladne, prosijte ho nebo z něj vylovte poslední větší nevyhořelé kusy. „V Čestru vždycky ráno prosijeme všechno, co v grilu zbylo. Velké nevyhořelé kusy posuneme dopředu a zasypeme novým uhlím. Necháme ho rozhořet a rovnou zasypeme popelem. Doma to můžete udělat stejně – jakmile budou uhlíky žhavé, hned je posypte trochou popela. Žár se zmírní a uhlíky budou mít teplotu tak akorát na grilování,“ popisuje Pavel celý postup.
Už žádné hašení vodou
Popel se vám bude hodit i v průběhu grilování – kdykoli vám do grilu ukápne tuk, a tak vyskočí plameny, sundejte rošt a plamen uhaste hrstí popela. Nebojte se, uhlíky neuhasíte zcela. Pokud vám připadá, že hřejí málo, pořádně je prohrábněte. Žár zesílí.
Popel můžete využít také při rozdělení grilu na zóny s různou intenzitou žáru. Na části s vysokým žárem steaky ugrilujte a pak je nechte na kraji odpočinout.
Zajistěte si vstup na univerzitu grilování!
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.