facebook
instagram

Objevujeme neobyčejné suroviny: Panenka z kance s tuřínem a kapustou

15. listopadu 2021
Foto: Valentýna Janů
Tváří se skromně, a přitom udávají chuť české kuchyně a mají nakročeno k tomu, aby se staly hvězdou. Stačí svěřit je do rukou šéfkuchařů, kteří jim dovolí projevit se v plné chuti a kráse. Ve kterých jídlech objevíte pozoruhodnost běžných i zapomenutých surovin?

Pozvali jsme do hry tuřín a zvěřinu – ingredience, kterým stojí za to vystřihnout kulinářskou poklonu. Výsledek? Rafinovaný recept, který pozdvihuje české suroviny i řemeslnost.

Panenka z kance, tuřín a kapusta

Potřebujete:

  • 1 větší tuřín, nakrájený na kostky
  • 1 kostku másla + 30 g na dušení tuřínu
  • 200 ml zeleninového vývaru
  • 50 ml 33% smetany
  • 400 g panenky z kance (k dostání například v Makru)
  • ½ hlávkové kapusty
  • 1 lžíce slunečnicového oleje (lisovaného zastudena)
  • 1 stroužek česneku, nakrájený na plátky
  • 1 lžičku kmínu
  • sůl a pepř 
  1. Tuřín poduste doměkka na másle a postupně podlévejte zeleninovým vývarem. Rozmixujte dohladka, zjemněte smetanou a osolte.
  2. Panenku osolte a opepřete.
  3. Kapustu nakrájejte na měsíčky, potřete olejem a osolte.
  4. Na větší pánvi opékejte panenku i kapustu z každé strany 5–6 minut. Maso vyndejte a nechte odpočinout.
  5. Na kostce másla opečte česnek a kmín. Kmínovým máslem pokapejte kapustu a dochuťte ji pepřem.

Tipy šéfkuchaře: Maso nakrájejte na silnější plátky, položte na tuřínové pyré a doplňte o opečenou kapustu. Tuřín se prodává celou zimu, nahradit ho však může také vodnice, ředkev nebo pyré z topinamburu či pastináku.

Znovuobjevený tuřín

Tuřín se u nás vaříval dřív než brambory a tvořil základ prosté české kuchyně, dnes ho většina lidí buď nezná, nebo podceňuje – často slouží jako krmivo pro dobytek. Zapomenutá zelenina se tak jen zřídkakdy objeví na jídelním lístku.

Řada tuřínových receptů pochází z Podkrkonoší, kde se stále zachovává žlutomasá odrůda zvaná Dumlík a připravuje výborná polévka dumlíkačka nebo dumlíkový nákyp.

Mladé bulvy se strouhají do salátů, starší se hodí k tepelné úpravě – nejčastěji se z tuřínu vyšlehává pyré, do kterého se může přidat i brambora a mrkev. Tuřín je výtečný i v polévkách nebo jako součást bramborové kaše.

Plátky tuřínu vám zachutnají gratinované či zapečené se smetanou anebo jen tak na plechu s kmínem. Upečené kostičky nebo hranolky tuřínu jsou výtečné v teplém salátu s pečenou červenou řepou a dresinkem.

Nové menu v Esce ozvláštňují tuřínové nudle: bulva nakrájená na tenké nudličky se povaří v zeleninovém vývaru s máslem a servíruje se jako příloha k nasolenému pstruhovi s omáčkou ze zkvašené chřestové šťávy a rybího garumu.

Tuřín lze upravit jako bílé nebo červené zelí – podusit, naložit naslano či sladkokyselo nebo nakrouhat a zkvasit.

Na způsob zelí nebo špenátu zpracujte i mladé listy tuřínu. Ty se vyplatí zamíchat také do salátů a těstovin. Zbylé natě mixují kuchaři třeba do bylinkového pesta.

Pozn.: Recept vyšel v publikaci o Českém kmínu ve spolupráci šéfkuchaře Martina Štangla s Olejovým mlýnem Petráveč.

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme