facebook
instagram

Máslo nad zlato. Jak a proč se stalo fenoménem v gastronomii i umění

2. prosince 2024
Foto: Ilustrace Ambiente
Máslo obsahuje přes 80 procent tuku, asi 16 procent vody, píše se o něm jako o raketově zdražujícím produktu a díky tomu – nebo možná kvůli tomu – se máslo stává i předmětem uměleckých počinů. Kde všude teď uvidíte máslo jinak než namazané na chlebu?

V době středověku bylo v Evropě máslo považované za luxusní záležitost a konzumovalo se spíš při slavnostních chvílích či v bohatých domácnostech. Máslo je ústřední surovinou venkovské i městské francouzské kuchyně. A možná brzy vyrovná kaviáru. Respektive – jak jinak si vysvětlit, že ho dnes v některých supermarketech vídáme s bezpečnostním čipem? 

Máte špatný den? Dejte si sklenku šampaňského nebo si namažte chleba – tučnou – vrstvou másla. Třeba z farmy Struhy nebo tím z Krasolesí. 

Máslo jako hmotná inspirace i inspirativní hmota 

Z lehce povoleného másla uhnětete skvělou drobenku, jednoduše ho rozmažete na chleba anebo – jste-li umělec – vytasáte z něj sochu. S objekty z másla se v posledních letech roztrhl internet.

Sklář Lukáš Novák se máslem přinejmenším inspiroval, když ze skla vytesal sochu Obžerství (zobrazující několik kostek másla). Jednu výherní dostane – podobně jako ve filmu Karlík a továrna na čokoládu – ten, kdo najde zlatý kupón. A právě ten Lukáš ukryl do jednoho z 150 másel, které prý sám utloukl ze smetany z mlékárny Krasolesí.

View post on Instagram
 

V Londýnské Saatchi gallery můžete zhlédnout obraz Medusy – bájné postavy z Homérovy Odyssey – jejíž hlava je celá z másla

Český sochař a malíř David Čáp má ve svém studiu zase máslovou židli ze dřeva, oceli a papíru. 

View post on Instagram
 

Tvůrci pohybující se na hranici gastronomie a konceptuálního umění – jako třeba Newyorčanka Laila Gohar – už dobře ví, že přímo z másla se dají tesat i sošky a objekty.

A kulinární kreativní ředitelka a majitelka berlínského bistra Hannah Kleeberg alias Herlich Dining přišla na to, že máslo může sloužit i jako svícen.

View post on Instagram
 

V Guinessově knize rekordů se zase píše o umělkyni Sharon BuMann, která v roce 2013 pokořila světový rekord, když dokončila máslovou sochu v nadživotní velikosti a o celkové hmotnosti 1849,68 kg. Máte-li cestu do New Yorku, můžete zajít na Sharonin workshop.

A podle šperkařství Du Coeur je žena bez šperku jako chleba bez másla. Máslo použili i jako podklad pod šperky. 

View post on Instagram
 

Máslo jako amuse bouche 

Řemeslný chleba s máslem jako amuse bouche v restauracích je tak trochu návrat ke kořenům a také pocta středoevropské kuchyni. Touto pozorností podniku vás pohostí v Almě, v Kro a určitou formou chleba s máslem také v degustační restauraci Štangl, která vzešla z dřívějšího večerního provozu karlínské Esky. 

View post on Instagram
 

Šlehané máslo si vydobylo výsostné místo na pultech nejen kodaňských podniků už před několika lety. A my na něj máme recept od Kalendů, kde ho i prodávají. Pro chleba doporučujeme zajít tamtéž, do Esky či Praktiky a pro máslo třeba do Haly 22 nebo ulovit to z farmy Struhy v lednici v Esce nebo v řeznictví Naše maso. 

View post on Instagram
 

Máslo jako celebrita

V britském hrabství Cork najdete The Butter Museum. Mimochodem, archeologové ve Skotsku a Irsku našli v bažinách vykopávky (čeho jiného než másla) staré přes 2000 let. Bažina sloužila jako konzervant a některé nálezy měly být snad ještě pořád jedlé. Ale kdo ví. 

Pokud to máte do muzea ve Spojeném království daleko, zajděte si do Muzea másla v Máslovicích, kam můžete vyrazit po Máslovické stezce. Pokud jsou i středočeské Máslovice daleko, pusťte si třeba film Máslo (2011) nebo snímek Julie a Julia (2009), který vás přesvědčí, že másla není nikdy dost. Nebo se inspirujte kuchařkou Butter: A Celebration od Olivii Potts. A pokud vás baví spíše receptová videa, Thomas Straker a jeho All Things Butter vás nápady zásobí nejméně na půl roku. 

View post on Instagram
 

Máslo jako slovní hříčka

Když nám jde nějaká aktivita dobře, jde nám jako po másle. Mluvíme-li nějakým opatrným tónem a způsobem, jednáme s ním jako s máslem. A kdo má máslo na hlavě, nejspíš něco pokazil a měl by se omluvit. A komik, herec a dramatik Vlasta Burian prý jednou řekl „Jo, jo, dneska jsou moc zlé časy! Vždyť i mnozí bohatí mohou místo másla na hlavě nosit už jen margarín!“

A tím bychom naši máslovou etudu uzavřeli.

zdroj: Mob: Butter is Brilliant, Accidentally Wes Anderson, Citáty.net 

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme