Café Savoy se před 20 lety stalo první českou restaurací Ambiente. Znáte jejich ikonická jídla?
Oslavte s námi narozeniny Café Savoy
Restaurace s kavárnou na pražském Újezdě poprvé otevřela 17. listopadu 2004 ve zkušebním provozu. Začátkem roku 2005 pak otevřela naplno. Už od první chvíle se vědělo, že na stoly hostů poputují jídla z české, vídeňské i francouzské kuchyně – tak, jak tomu bývalo v 19. století a za první republiky.
„V prostoru byla dříve drahá rybí restaurace. Začali jsme proto pátrat po původu a identitě Café Savoy. Vařili jsme vídeňskou kuchyni i několik francouzských jídel. Do jídelníčku jsme však pozvolna přimíchali i českou kuchyni. Ukázalo se, že když jsme ji dali vedle jídel, u kterých zákazníci akceptovali vyšší cenu, a udělali jsme ji stejně dobře, přijali vyšší cenu i u českých jídel. Svíčkovou jsme tehdy prodávali za 280 korun, což bylo nemyslitelné. To byl pro nás průlom a nakoplo nás to v přemýšlení, že si otevřeme čistě český podnik. A tak vznikla myšlenka na La Degustation Bohême Bourgeoise,“ vzpomínal Tomáš Karpíšek v říjnovém rozhovoru pro Deník N.
Tomáš Karpíšek a tehdejší kreativní šéfkuchař Oldřich Sahajdák přidali do nabídky Savoye vývar s knedlíčky, kachnu se zelím a smažený řízek s bramborovým salátem. Nedělní klasiky se vařily s hrdostí a současně s obavou, co tomu řekne český host. Obava se rozpustila jako pára nad hrncem – se svíčkovou omáčkou. Tržby ukázaly, že poctivě uvařená česká jídla už zase sklízejí potlesk.
Možná si říkáte, čím je český třeba tatarák (celým názvem tatarský biftek) nebo Wiener Schnitzel. Odpověď nabídl v podcastu Co dům dal Martin Franc, historik z Masarykova ústavu a archivu Akademie věd: „V první polovině 19. století neexistovala oddělená česká a rakouská kuchyně. Jednalo se o gastronomicky propojený prostor,“ vysvětluje.
Kdo v Savoyi už někdy byl, dobře ví, že překročením prahu se vydává z rušných ulic Prahy do zlatých dvacátých let, k nimž odkazují nejen uniformy zaměstnanců, ale také interiér, servis a samozřejmě menu. A o kterých jídlech je řeč?
Telecí řízek
Extra tenký plátek telecího masa smažený v přepuštěném másle je ikona jídelního lístku už 20 let. Jeden čas se řízek podával ještě se smaženým brzlíkem. Kdo z vás si pamatuje? Wiener Schnitzel, česky telecí řízek, si můžete připravit i doma.
Savoy vs. Parisian
Tatarák Parisian je oblíbený jako hlavní jídlo, zatímco tatarák Savoy s topinkami se podává coby předkrm. Připadá vám, že dva tataráky na menu jsou zbytečnost? Pokusy tataráku Parisian vystrnadit ten tradiční hovězí se u stálých hostů nesetkaly s porozuměním, a proto se po krátké pauze musel „konkurent“ na menu vrátit.
Karotkový restaurant
Tohle malé, ale syté jídlo má Savoy na lístku jako jediná restaurace v Ambiente. Po vyřazení z menu hosté láteřili a volali po jeho návratu. Po třech letech se jim to povedlo a další pokusy zrušit restaurant už asi Savoy podnikat nebude. Na Nový rok pak hosty čeká i čočkový restaurant.
Lanýžové hranolky
Novinka, která se na lístek dostala v době covidu, se dočkala nebývalé obliby. Řekněte sami, umíte si Savoy bez hranolek sypaných lanýžem a v doprovodu lanýžové majonézy dnes vůbec představit?
Ovocné knedlíky
Knedlíky plněné sezonním ovocem prošly obměnou zhruba před dvěma lety, kdy je kuchaři začali dělat z řemeslné mouky. Díky tomu mají knedlíky tmavší barvu. Hosté je však nadále milují a dopřávají si je po celý rok.
Dort Savoy
Legendární čokoládový dort plněný višněmi a černým rybízem a potažený mandlovým marcipánem vymyslel před mnoha lety cukrář Lukáš Pohl. Receptura inspirovaná receptem i zahrádkou jeho babičky zůstává stejná celých 20 let.
Mezi ikony lístku patří i šneci. Jak zmiňuje historik Martin Franc, dříve patřily ke specialitám měšťanské kuchyně. „Šneci byli velmi oblíbení už v 19. století, byli vnímáni jako jakási staropražská specialita,“ doplňuje. Kdo si na tuhle delikatesu nepotrpí, zato miluje plody moře, u toho zabodují ústřice nebo třeba lososový kaviár.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.