Nejen zabijačková klasika. Připravte si tlačenku podle receptu z Našeho masa
Při výrobě tlačenky najdou uplatnění všechny části prase, které obsahují kolagen – kůže i vepřové nožičky, nic nepřijde nazmar. Díky kolagenu získá tlačenka tuhou, rosolovitou konzistenci, která se pojí s libovým masem a prorostlejšími kousky.
Tlačenka se vaří ve vodě na mírném ohni hodinu a půl až dvě. Po uvaření masa z prasete v jednom kotli (pařáku, brutaru, hrnci) se část sní jako ovar a další pěkné kousky masa i vnitřností se nakrájejí na kostky a promíchají s vývarem, který v kotli vznikl, a s vařenými kůžemi, které po vystydnutí drží tlačenku pohromadě.
Koření či další přísady se přidávají podle kraje a zvyku. Ještě horká směs, konzistencí připomínající hustou polévku, se plní do vepřových žaludků, hovězích deníků (slepých střev) nebo moderně do plastových obalů, ve kterých se pak vaří a nechává vystydnout. Při chladnutí se musí obracet, aby se v ní kousky masa usadily rovnoměrně.
A proč název tlačenka? Výraz je inspirovaný němčinou, v níž slovo Presswurst znamená „stlačená klobása“. První tlačenky se plnily do vepřových žaludků. Ty se po uvaření tlačenky „zkrabatí“, už nedrží hladký oválný tvar a vznikají na nich záhyby. Do těch by se při plnění mohl dostat vzduch a obsah by se zkazil. Žaludek se tedy po uvaření párkrát propíchl jehlou, zatížil prknem a kamenem, případný vzduch se dostal ven – a tlačenka byla na světě!
Tlačenka chutná nejlépe natemperovaná na pokojovou teplotu s cibulkou a přelitá octem. Podávejte ji s chlebem a pivem. Takové jídlo v létě ochladí a v zimě potěší!
Tip: V Našem mase a Lokálech na plátky tlačenky sypou najemno nakrájenou cibulku. Plátek pak zalijí octem smíchaným s vodou v poměru 1:1. A pochoutka se může podávat!
Recept na tlačenku:
10 kg hotové tlačenky // Příprava 4 hodiny + zchladnutí do druhého dne
- půlka vepřové hlavy 2 ks
- vepřová plec 3 kg
- vepřový lalok 4 kg
- vepřové srdce 2 kg
- vepřový jazyk 2 kg
- vepřové kůže 3 kg (nebo 4 kg nožiček)
Koření do hrnce:
- cibule 2 ks
- nové koření (celé) 8 kuliček
- bobkový list 4 ks
- pepř (celý) 18 kuliček
- sůl 50 g
Koření do tlačenky:
- sůl 200 g
- pepř (mletý) 20 g
- majoránka 50 g
- nové koření (mleté) 18 g
- čerstvý česnek 120 g
- obal na tlačenku
TIP: Jako obal můžete použít buď plastový sáček na tlačenku, ale také hovězí deník či vepřový žaludek. Ty seženete u řezníka, který vám je i správně připraví.
- Vepřovou plec a laloky rozřízněte na kusy, aby byly stejně velké jako srdce. Z hlavy a kůže / nožiček oškrábejte (případně opalte) štětiny. Před vařením vše opláchněte v teplé vodě. Zvlášť plec a lalok, hlavy a kůže / nožičky. Jazyk a srdce opláchněte dvakrát.
- Hrnec naplňte do poloviny vodou, přidejte cibuli, sůl a koření (to zavažte do varného sáčku – plátýnka). Vložte obě poloviny hlavy kostí dolů a přiveďte k varu.
- Přidejte srdce a jazyk, poté lalok a nakonec plec. Případně dolijte vodu, aby vše bylo neustále těsně pod hladinou. Vařte pozvolna 1,5 hodiny a průběžně sbírejte pěnu – maso musí být uvařené, ale nikoli měkké, nebo se dokonce rozpadat!
- Jakmile je maso hotové, vyjměte a dejte stranou – zvlášť maso bez kosti a zvlášť hlavy. Vývar přeceďte, přiveďte znovu k varu a dejte do něj vařit kůže / nožičky. Ze začátku párkrát promíchejte, aby se nepřichytily ke dnu hrnce a nepřipálily. Vařte doměkka.
- Mezitím si očistěte uvařené maso. Oberte hlavy, vyřízněte sluchovody a sundejte kůži z oušek. Z jazyků seškrábněte „kůži“ a vyndejte jazylku, ze srdce odřízněte zbytky tepen.
- Libovější maso z plece a hlavy nakrájejte na kostky 3x3 cm. Tučné maso z hlavy, laloky, srdce a jazyk na kostky 1,5x1,5 cm.
- Pokud vaříte nožičky, důkladně je oberte od malých kostiček. S kůžemi je to jednodušší – stačí je umlít najemno (3 mm).
- Vývar přeceďte a 2 litry dejte opět do hrnce a přiveďte k varu. Přidejte sůl a koření do tlačenky (čerstvý česnek můžete semlít spolu s kůžemi) a umleté vařené kůže. Stáhněte plamen a chvíli míchejte. Poté úplně stáhněte z plotny.
- Přidejte veškeré nakrájené maso a pořádně promíchejte. Výsledná konzistence by měla připomínat hustý bramborový guláš. Směs bude více slaná a kořeněná, ale po uvaření bude tlačenka akorát.
- Naplňte směsí obaly na tlačenku. Nejlépe se dělá ve dvou, kdy jeden drží sáček na tlačenku (či hovězí deník nebo vepřový žaludek) a druhý nalévá směs. Po každém nalití směs v hrnci znovu promíchejte.
- Tlačenky nesmí být moc pevně naražené, aby při vaření nepraskly. Po naplnění obal dobře zavažte (žaludek zašijte) a opláchněte v teplé vodě.
- Tlačenky dejte do velkého hrnce s horkou vodou (těsně pod bodem varu), kde se moc nemačkají, ani nejsou nalepené na dně hrnce. Vařte je při teplotě 70–85 °C zhruba 2 hodiny (záleží na jejich velikosti a použitém obalu).
- Po uvaření je opatrně vyndejte, krátce ponořte do studené vody a dejte na podložku. Párkrát otočte, aby se promíchal vnitřek, a jehlou vypíchněte případné vzduchové bubliny (v sáčku a deníku budou dobře vidět, většinou u patiček tlačenky; v případě žaludku jej párkrát propíchněte nahoře po celé délce). Poté tlačenky dejte na rovné místo do chladu.
- Třikrát (každých 15 minut) je otočte vzhůru nohama. Ty naplněné do vepřových žaludků dejte zatížit (zatlačit), aby se žaludek narovnal a nebyly na něm záhyby (proto se tlačenka jmenuje tlačenka). U sáčků ani deníků toto není třeba. Nechte vystydnout do druhého dne.
- Hotovou tlačenku nakrájejte na plátky a podávejte s octem, cibulí a chlebem.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.