Velká fermentační vlna postupně splachuje chuťové stereotypy, a tak si můžou kuchaři dosyta vychutnávat experimenty, které lokálnosti dávají zahraniční formáty. A že jí to sluší! Konkrétně zalévání ovoce slaným nálevem nám přitom dávno není cizí – i ve středu Evropy jsme se naučili nakládat „olivy“ z trnek, dřínek, ale také třeba ze špendlíků. Základem je solný roztok, ve kterém se ovoce zkvasí a přichystá na další zpracování. Jak se to celé odehraje?
Olivy z Kokořínska podle Denisy Šimlové
Na kvašení:
- voda
- sůl (60 g na litr vody)
- mirabelky, myrobalány, špendlíky (malé plody slivoní, polozralé a pevné!)
Na nakládání:
- olivový olej
- česnek, nakrájený na plátky
- čerstvé bylinky (tymián, rozmarýn, šalvěj…)
- jedlé květy (lichořeřišnice, měsíček, divoká mrkev…)
Vybavení:
- zavařovací sklenice (na kvašení, zatížení i nakládání)
- vyvařený hladký kámen (na zatížení)
- utěrka
- talíř
- Začněte solným roztokem – převařte vodu a nechte v ní rozpustit sůl. Nechte vychladnout.
- Špendlíky naskládejte do sklenice. Ovoce při tom sklepávejte, aby se ho vešlo dovnitř co nejvíc.
- Várku špendlíků zalijte roztokem a zatěžkejte skleničkou nebo kamenem tak, aby byly všechny plody ponořené. Zabráníte tím plesnivění.
- Sklenici uzavřete napůl zašroubovaným víčkem. Pokud jste vybrali menší nádobu a nejde zavřít (kvůli zatížení skleničkou), přikryjte otvor utěrkou.
- Nechte kvasit při pokojové teplotě. Sklenice může začít přetékat, tak ji raději postavte na talíř.
- Za 14 dnů by mělo být ovoce trochu sladké, slané i kyselé a stále pevné. Ochutnejte – a dle spokojenosti špendlíky buď přesuňte do lednice, nebo jim dovolte ještě chvíli kvasit.
- Špendlíkové olivy se skladují i s nálevem v lednici, bez zatížení a v pevně uzavřené nádobě.
Krok číslo dva – olej
Zkvašené špendlíky se obvykle dál nakládají – intenzivnější olivový charakter získají díky olivovému oleji, aroma a chuť pak zvýrazní česnek, bylinky a jedlé květy.
- Naložené ovoce sceďte a vrstvěte do skleničky. Prokládejte ho česnekem, bylinkami a květy.
- Na závěr přilijte olej. Špendlíky musí zůstat pod hladinou, olej však nesahá až po samý okraj – ovoce bude ještě mírně kvasit, tudíž je třeba rezervovat tak dva centimetry pod víčkem.
- Naložené olivy přesuňte do lednice – za měsíc až dva se pěkně rozleží, chutě ingrediencí se propojí, zakulatí a slanost se zjemní.
- V chladu vydrží „olivy“ rok i déle. Jen občas zkontrolujte, jestli jsou ponořené, a upusťte tlak ze sklenice.
Olivové variace
Jako „olivy severu“ se proslavily trnky, u kterých se v tomto případě nemusí čekat na první mrazy. Plody se naloží do vystydlého slaného roztoku a po jednom až dvou měsících putují i s nálevem nebo olejem do sklenice. Místo oleje se uplatňuje také (vinný nebo jablečný) ocet, ovšem posouvá chuť do kysela. Jindy se trnky s olejem nejdřív šetrně povaří – zamezí se tím dalšímu kvašení. V některých receptech se kvašené plody nejdřív usuší a pak naloží do oleje, aby se zesílila chuť ovoce a vlhkost nepokazila výsledek.
Kuchaři mívají v zásobě olivy z dřínek a nedozrálých švestek, Denisa Šimlová ve své škole slaného ovocného kvašení učí, jak si netradičně užít třešně i višně, které se po zkvašení napolo usuší a znovu hydratují v olivovém nálevu. Klíčová je odvaha experimentovat!
Z Japonska do Evropy
Česká úroda se seznamuje také s japonskou technikou umeboshi. Nezralé japonské meruňky (Prunus mume neboli ume) se prosolí, zkvasí ve vlastní šťávě společně s perilou a usuší se (boshi), nejčastěji na slunci. Zbylá tekutina (umesu, známé jako umeocet) slouží jako nálev na hotové umeboshi nebo dochucovadlo. Podobně se uvažuje nad ovocem, které dozrává v evropském regionu – u Denisy se tak zužitkují rybízy, mirabelky i josta (kříženec angreštu a černého rybízu), bezinky i třešně, kuchaři to zkoušejí také s angrešty nebo extra kyselými dřišťály.
Samovýroba umeboshi vyžaduje zkušenost z praxe, recept pro začátečníky však není nic složitého. Kuličky rybízu se narovnají do sklenice se širším hrdlem a prosypou solí – Japonci říkají 8 až 20 %, Denisa radí odměřit 15 % soli, která brzdí alkoholové kvašení. Ovoce se musí zatížit, a jakmile pustí šťávu (asi po třech dnech), sklenice se zlehka zavíčkuje a ponechá v pokojové teplotě nebo chladnější místnosti. Přibližně za měsíc vykvasí hned několik produktů – „umeocet“ a malé umeboshi, které se uchovají v nálevu, nasuší nebo rozmixují na lahodnou dochucovací pastu.
Výzva: Půl kila vypeckovaných a rozpůlených švestek (či myrobalánů) promíchejte se 40 g soli, vložte do sterilované sklenice a nechte asi dva týdny na tmavém místě. Kuchaři doporučují jednou za dva dny otočit sklenici a hotové švestky podávat jen tak, nebo je pod tekoucí vodou částečně zbavit slané chuti.
Slané možnosti
Kapitolu o slaném kvašení rozšiřují kvašené bobule s česnekem a jedlými květy – sklenička se plní asi 2 cm pod okraj a obsahuje plody červeného rybízu, dva až tři stroužky česneku (pokrájené na plátky), jedlé květy a 5% solný roztok. Na horní vrstvu ovoce se pokládá zelný či jiný list, aby rybízy nevyplouvaly nad hladinu. Stejný účel plní zatěžkávací kámen nebo sklenička – však už to znáte. Dobu kvašení určí chuť! Za daných podmínek, mimo sluneční světlo a přímé teplo, se vyčkává zhruba pět dnů. Hotová kvašenina patří do lednice.
P.S.: Ovoce, nejčastěji nezralé jahody či angrešty, ale i jiné plody, se dají kompotovat naslano, aniž by předem kvasily – ze sladkokyselého nálevu se jednoduše vynechá cukr, nebo se namíchá lák v poměru 30 g soli na litr vody.
Kvašenosti navíc:
Při kvašení se k soli může připojit med. Příkladem jsou celá jablka ve slaném nálevu s medem, kořením a sušenými listy černého rybízu nebo třešní. Ty nedovolí ovoci změknout. Do litru slaného roztoku (z vody a lžíce soli) se zamíchá lžíce medu, 2 až 3 hřebíčky, celá skořice, 2 až 3 tobolky kardamomu (drceného) a trocha citrusové kůry. Koření můžete zaměnit za hořčici, pepř, bobkový list a chilli, pro chuť je ale zásadní fermentace při pokojové teplotě (5 až 7 dní) a odležení v chladu. Za čtyři týdny už můžete jablka ujídat – syrová, pečená i grilovaná, k masu i v dezertu.
V 3% solném nálevu tráví čas také kdoule nebo kdoulovce – za 14 dní dojdou do kyselé chuti, takže zastoupí citrony. Někteří kuchaři tak zacházejí právě s citrusy, například s mandarinkami satsuma. Sladších tónů (hlavně u kdoulí) se docílí fermentací v medu s vodou (1:1) a minimem soli, ale to by vydalo na samostatnou medovou kapitolu!
Trnky v soli konzervuje Vláďa Sojka za blog Zkvašeno. Archivuje mimo jiné i recept na trnkové olivy – kvašení zajistí slaný nálev se syrovátkou. V restauraci ETZ se do soli nakládají třeba i listy broskví – kvasí půl roku a za tu dobu získají krásnou vůni a chuť blízkou hořkým mandlím. Kuchaři v nich například dusí maso.
Naslano upravené bobule v sobě koncentrují všechny chutě, včetně umami, a proto se dávkují pomálu – ke grilovanému masu a zelenině, do salátů, těstovin a luštěnin, do dresinků a dipů, ale i na pizzu a sendviče, k burratě a čerstvým sýrům, k uzené rybě nebo jen tak na mls. Zkrátka jako olivy nebo kapary! Speciálně umeboshi se vyplatí vnímat jako dochucovadlo, ať už se zapojí přímo do jídel, nebo usuší a rozmixují na koření.
Sezonní tip: Pár kapek nálevu z umeboshi a sladká šťavnatá rajčata.
Zdroj: Denisa Šimlová, kuchaři Ambiente, restaurace Štangl
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.