Restaurace a pekárna na pravém břehu Vltavy
Kapří cesta na vánoční stůl
V české kuchyni se ryby dříve převážně vařily nebo pekly. První recept na smaženého kapra nebo jinou rybu v trojobalu přišel na svět až v roce 1805, a to v knize kuchařky a restauratérky Anny Marie Neudeckerové. Ryba se osolila, obalila v mouce a krátce se ponořila do vody. Následně se filety obalily ve strouhance ze žemlí, usmažily v sádle, a než se zanesly na stůl, posypaly se zelenou petrželkou.
V průběhu 19. století se smažený kapr zpopularizoval a ve městech, zejména v Čechách, se začal objevovat jako hlavní chod štědrovečerní večeře. V této době se ryby staly díky rozvoji rybníkářství dostupnějšími a běžně se prodávaly na trzích.
Kapra coby tradiční vánoční jídlo upevnila také křesťanská církev, která kladla důraz na půst během adventu. Protože maso teplokrevných zvířat bylo v čase půstu zakázáno, ryby, včetně kapra, představovaly ideální náhradu. Na štědrovečerní stůl se tak kapr dostal jako součást tradice spojené s půstem.
Když nechcete klasiku
Těšíte se na smažené řízky, ale kapra byste si tentokrát rádi připravili jinak? V restauraci U Kalendů ho podávají pečeného – po filetování však nejprve putuje do solného nálevu s cukrem a kořením.
Ten si snadno připravíte i doma. Filety v něm nechte odpočívat asi 40 minut. „To aby jeho chuť prostoupila do masa. To navíc krásně zkřehne a během pečení si lépe podrží šťavnatost,“ vysvětluje Ondřej Landa. Zároveň doporučuje kapra z Chabrybárny, která dodává ryby právě i restauraci U Kalendů.
Nejjednodušší úprava je pak klasicky na pánvi. „Zásadní je vypéct kůži dokřupava a přidat česnek s tymiánem. Poté se ryba přelije máslem,“ popisuje kuchař. Jistě oceníte i fakt, že jídlo máte hotové do pěti minut.
„Kapr se dá také upéct v troubě. Je to ryba jako každá jiná a fantazii se meze nekladou,“ povzbuzuje Ondřej Landa. Zmiňuje například kapří hranolky, které se v minulosti objevily i v nabídce U Kalendů. Kapří filety tu také naložili do již zmiňovaného nálevu a poté putovaly do kefíru. „Z něj do mouky a pak už bylo na řadě smažení,“ říká kuchař.
Pokud si chcete zaexperimentovat, pusťte se do marinování. „A to v něčem kyselém, co vám rybu ,uvaří‘. Takže když se rozhodnete kapra naložit, tak do citronové šťávy a marinujte ho alespoň hodinu,“ přidává Ondřej další tip.
Nabízí se však i uzený kapr, který najde podobné využití jako uzená makrela. Z „uzenáče” si můžete udělat i výbornou pomazánku. Stačí ho rozmačkat, přidat lučinu, půl cibule na kostičky, dochutit pepřem, solí a limetkou a je hotovo! A pokud si troufnete, můžete zkusit i kapří tatarák.
Na co si dát pozor:
Nepřepéct a nevysušit! Ryba by pak chutnala úplně jinak, než jste si přáli.
Filety prořezejte opravdu pořádně, aby v nich nezbyly kosti.
Správné filetování
Kapři se nevykosťují, protože z nich jdou kosti špatně vytáhnout. Správnou volbou je tedy filetování. „Díky tomu zůstanou jen malé kosti, které po upečení změknou, a opravdu jen výjimečně se může stát, že nějakou najdete,“ tvrdí Ondřej Landa a dodává, že důkladné filetování ocení u štědrovečerní večeře hlavně děti, které vybírání kostí většinou pěkně otráví. Základem je také kvalitní a ostrý nůž i nůžky, kterými se stříhají hřbetní kosti.
A s čím kapra servírovat? Klidně s tradičním bramborovým salátem, ale výborným doprovodem je i zeleninové pyré na různé způsoby, třeba květákové nebo pastiňákové.
K pití přijde vhod plzeň. Pokud preferujete víno, kupte sušší bílé.
Pečený kapr s krémovou omáčkou a zeleninou
Ingredience:
- 60 g mrkve
- 30 g petržele
- 30 g celeru
- 40 g brambor
- 50 ml nálevu z chřestu
- 80 g másla + na opečení kapra
- 20 ml smetany
- 15 g naloženého chřestu
- 150 g prořezaných kapřích filetů
- sůl a pepř
- sádlo
- ghí
- kopr, pažitka
Nálev na chřest:
Nálev si připravte ideálně několik dní před tím, než budete péct kapra. Další možností je koupit si už naložený chřest.
- 50 g krupicového cukru
- 100 g octa
- 150 ml vody
- Začněte chřestem v nálevu. Svařte suroviny na nálev a pak jím zalijte připravený čerstvý chřest ve sklenici. Pak ho buď zavařte (tak jako například okurky), nebo jen zavíčkujte a uložte do lednice.
- Nechte pár dní odpočívat.
Omáčka:
- Mrkev, petržel, celer a brambory (ty využijete později) nakrájejte na kostičky. Následně mrkev, petržel i celer krátce spařte ve vroucí vodě.
- Nyní využijete sladkokyselý nálev, ve kterém máte naložený chřest. Přibližně 50 ml nálevu nalijte do hrnce a krátce povařte.
- Stáhnete z ohně a pomalu zašlehávejte kostičky másla i smetanu. Míchejte, dokud nevznikne krémová omáčka.
- Na pánev si dejte lžíci ghí a orestujte spařenou zeleninu. Poté ji přihoďte do omáčky.
- Na závěr směs opepřete, osolte a přidejte nasekané bylinky (kopr, pažitku).
A teď už se pusťte do kapra:
- Na pánvi nechte rozpustit máslo a vložte do něj kapří filety. Opékejte je přibližně pět minut z každé strany.
- Mezitím na sádle orestujte kostičky brambor.
- Jakmile jsou filety hotové, servírujte je na omáčku se zeleninou a navrch nasypte brambory.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.