Plánujete rybu konzumovat dnes, ale nevíte, kdy ji vyndat z lednice, aby se nestihla zkazit? Ideální čas je asi hodinu předtím, než ji budete smažit. „Můžete uvažovat podobně jako u steaku – když budete mít kvalitní a čerstvou rybu dobře natemperovanou, bude se smažit snáz. A bude i šťavnatější, jelikož teplo pronikne do masa rychleji,“ vysvětluje šéfkuchař František Skopec.
Základem je samozřejmě kvalitní kapr – stažený z kůže a vyfiletovaný. Rybu z dobrého chovu poznáte podle jasných očí, červených žaber a pevného, pružného masa, které se po stlačení vrátí do původního tvaru. Kůže je lesklá, šupiny pevně drží a ryba není cítit po bahně a nemá ani výrazný pach rybiny. Důležité je také sledovat původ a certifikaci, jako je bio, nebo si kapra kupte od ověřených místních rybářů.
Rybu máte připravenou – teď je na řadě koření! „Ideální je rozdrtit si v hmoždíři kmín se solí. Tahle jednoduchá kombinace je nejlepší,“ tvrdí František Skopec. Poté přidejte trochu pepře a rybu okořeňte z obou stran. Jakmile je obalená v koření, začne pouštět vodu – to je znamení, že už ji máte dát do mouky a začít s obalováním.
TIP: Pokud použijete mouku s nižším obsahem proteinu (např. hladkou pšeničnou, případně polohrubou), ryba bude křupavější.
Jak správně smažit kapra krok za krokem
- Nejlepší, co pro svého trojobalového kapra (a pro sebe) můžete udělat, je usmažit ho v živočišném tuku – ideálně na sádle (může být husí, vepřové… jaké máte zrovna po ruce). Na rozdíl od některých jiných tuků se totiž přepaluje až při teplotě kolem 180 °C. Vhodná alternativa je přepuštěné máslo.
- U ryb obecně platí, že by se měly smažit při vysoké teplotě, kolem 160–170 stupňů Celsia. Že je pánev správně rozehřátá, poznáte tak, že do oleje hodíte malý kousek strouhanky. Pokud začne jemně prskat a bublat, můžete se pustit do akce.
- Obalené filety vkládejte opatrně a pomalu, aby vás cákající tuk nespálil.
- Myslete na to, že jakmile kapra dáte na pánev, teplota rozpáleného tuku se sníží. Je tedy lepší nastavit na začátku smažení vyšší teplotu a pak ji regulovat podle toho, jak hnědne strouhanka.
- A kolik tuku použít? Tolik, aby filet lehce vykukoval nad „hladinu“.
- Když začne kapr zlatavět, můžete teplotu stáhnout, aby se ryba hezky prohřála.
- Zlatavý by měl zůstat i tuk. Pokud tmavne a plavou v něm kusy strouhanky, nastává čas ho vyměnit. Při optimálním postupu by vám však měla na celé smažení vydržet jedna várka.
- Kapra smažte z každé strany asi 3–4 minuty, záleží na tloušťce filetů.
- Máte hotovo? Položte filety na vrstvu papírových utěrek, která vsákne přebytečný tuk.
- Pokud hodláte smažit kapra i řízky, začněte řízky, aby nenatáhly rybí aroma.
Rozdíly ve smažení: Kapr vs. řízek
Kapr:
- Než začnete smažit: Rybu vyndejte z lednice hodinu předem.
- Doba smažení: Asi 3–4 minuty z každé strany, ať se maso nepřesuší.
- Teplota oleje: Nižší, kolem 160–170 °C, aby se trojobal nespálil, než se maso prohřeje.
- Množství tuku: Větší, aby byl obal rovnoměrně propečený. Filet by měl jen lehce vykukovat.
Řízek:
- Než začnete smažit: Maso vyndejte z lednice 30, maximálně 60 minut předem.
- Doba smažení: Přibližně 4–6 minuty z každé strany, podle tloušťky masa.
- Teplota oleje: Vyšší, kolem 170–180 °C, snese delší a intenzivnější smažení.
- Množství oleje: Menší, maso může být ponořené jen z poloviny.
5 tipů, čeho se při smažení vyvarovat
1. Příliš nízká nebo vysoká teplota
Neměli byste smažit při příliš nízké teplotě, trojobal pak rychleji nasákne olej a maso bude zbytečně mastné. Při moc vysoké teplotě se trojobal zase spálí, zatímco maso zůstane uvnitř syrové.
2. Nevhodný olej
Například olivový olej se ke smažení nehodí. Raději zvolte slunečnicový nebo řepkový, případně sádlo či přepuštěné máslo.
3. Nesprávné množství oleje
Pokud na pánev nalijete příliš málo tuku, smažení bude nerovnoměrné a trojobal se bude přichytávat.
4. Smažení ihned po obalení
Jestliže maso obalíte a hned se pustíte do smažení, trojobal se může odlepit. Nechte je proto 5–10 minut odležet.
5. Méně je více
Pokud do pánve vložíte příliš mnoho kusů masa, olej rychle zchladne. Výsledkem je opět nerovnoměrné smažení a také mastný trojobal. Raději tedy rybě či řízkům dopřejte prostor.
Kam s olejem ze smažení?
Použitý olej nevylévejte do dřezu ani do záchodu, škodí to životnímu prostředí i odpadnímu systému. Horký olej může trubky poničit nebo je ucpat. Existuje ale hned několik způsobů, jak se oleje bezpečně zbavit nebo ho zrecyklovat.
Jestliže žijete v domě, olej vylijte ideálně na kompost (samozřejmě rozumné množství, ne několik litrů). Že tuto možnost nemáte? Nechte tuk z pánve vsáknout do papírové utěrky a hoďte ji do koše.
Pokud máte použitého oleje moc, odvezte ho na sběrné místo nebo jej dejte do speciálního kontejneru na použitý olej. Díky recyklaci se mu dostane dalšího využití, například při výrobě biopaliv, mýdel, ale i tepla a elektrické energie.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.