facebook
instagram

Restaurace Štangl – nová etapa karlínské Esky

29. května 2023
Foto: Jakub Dohnálek
„Není to jen facelift po sedmi letech. V horním patře budujeme restauraci s novou identitou,“ říká šéfkuchař Esky Martin Štangl o chystaném podniku, který se otevře během července. Proč se oddělí pekárna od restaurace, čemu se bude dál říkat Eska a do jaké podoby uzrála Martinova vize moderní české kuchyně?

Degustační večeře v restauraci Štangl

Lokální suroviny z pole i z divoké přírody, ušlechtilé plísně a fermentace. Tým Martina Štangla servíruje sobotní snídaně a od úterý do soboty degustační večeře s možností vinného párování. Každý chod staví do centra pozornosti jednu zásadní sezónní ingredienci.
Rezervace večeře

Jak se změnil Martin Štangl od chvíle, kdy otevřela Eska?
Dobrá otázka. Eska mi dala velkou lekci. Přišel jsem z kuchyně La Degustation Bohême Bourgeoise a záhy pochopil, že jsem celou tu dobu vařil na špičce ledovce a neviděl, co všechno se skrývá pod hladinou. Netušil jsem, jak náročné je řídit provoz – a přijmout roli šéfkuchaře. Najednou jsem měl po boku šedesát zaměstnanců a očekávalo se, že už nebudu „jen“ vařit.

Dělal jsem spoustu chyb, ze kterých jsem se hodně poučil, hlavně co se týče vedení týmu. Jsem introvert a začátky pro mě byly náročné, ale postupně jsem se obrnil a řadu věcí si dnes už neberu osobně. Kromě toho se vytříbil můj pohled na gastronomii a restauraci jako takovou. Potřebovali jsme dospět, abychom zjistili, jak chceme vařit, a mohli dál naplňovat vizi Esky.

Jak Eska dospívala?
Jako každý jiný podnik – zpočátku jsme měli určité představy, ty se však musely sladit s provozem. Byl jsem zvyklý dívat se na talíř ze své perspektivy a trvalo mi, než jsem styl vaření přizpůsobil Esce. Nikdy jsem nešel proti sobě a svému přesvědčení, ale když chceš mít plnou hospodu, musíš někdy slevit ze svých plánů. A vyjít vstříc tomu, co si přejí hosté a co ti dovolí prostory restaurace.

Pamatuju si, jak jsme zjednodušovali jídla, která byla vzhledem ke kapacitě Esky příliš složitá, komplikovala výdej a stresovala tým v kuchyni. Spousta nápadů prostě ve větším objemu nefungovala. Stejně tak jsme se domnívali, že gró restaurace budou večeře. Pekárna a chleba sice hrály podstatnou roli, ale primárně jsme se zaměřovali na večerní menu. Asi za rok a půl od otevření jsme dostali ocenění Bib – a jsem si jistý, že to nebylo za omeletu. Přesto rostl hlavně zájem o snídaně a brunche a z Esky se stalo místo vnímané jako pekárna a snídaňová restaurace.

Proč se podle tebe Eska vyvinula právě tímhle směrem?
Těžko říct. Slýchávali jsme názor, že atmosféra v restauraci nahoře neláká k tomu, aby si host vychutnal degustační menu a láhev vína. Možná jsme neuměli dostatečně vysvětlit náš záměr. Eska byla svým způsobem průlomová. Málokdo tehdy používal divoké byliny či plody a o fermentaci se na české gastro scéně skoro nemluvilo – někteří kuchaři nás kritizovali za to, že všechno kvašené chutná podobně.

Nebyli jsme první, kdo s něčím takovým přišel, ale pomohli jsme zbořit pár mýtů. Nicméně jednoho jsme se nezbavili – lidé si doteď spojují Esku se skandinávskou kuchyní. Ta nás přitom pouze inspirovala k tomu, abychom oživili původní techniky a navázali na to, co se odjakživa vařilo v Česku. Proto jsme sepsali Manifest moderní české kuchyně. A čím víc se jeho obsah promítal do praxe, tím větší smysl nám dával, i když jsme občas dělali ústupky. Ostatně nikdy jsme netvrdili, že vaříme stoprocentně lokálně. Věřím ale, že restaurace Štangl bude striktnější a taky šetrnější k přírodě.

Co bylo hlavním důvodem k otevření nového podniku?
V první řadě nám šlo o rozdělení restaurace a pekárny, která se v budoucnu rozšíří o další pobočky. Nejprve zazněl návrh, že horní prostory zavřeme a budou sloužit jako výrobna pro doplňkový prodej. Pak se nás ale Tomáš Karpíšek každého zvlášť zeptal, co opravdu chceme, a všichni jsme se přikláněli k tomu, abychom restauraci zachovali. Zbývalo tedy rozhodnout, jestli pro ni najdeme jinou adresu, nebo využijeme tu stávající.

Shodli jsme se na tom, že přízemí Esky zůstane pekárnou a bistrem, kde budeme podávat snídaně, brunche a obědy – to, co hosté znají a mají rádi –, a restauraci přesuneme o patro výš. Potom jsme zvažovali, jak oba koncepty odlišit. Jiný interiér i servis? Méně míst k sezení? Nakonec jsme došli k tomu, že to nebude jen facelift po sedmi letech. V horním patře budujeme restauraci s novou identitou.

A s jakou?
Určitě nezačneme ze dne na den vařit úplně jinak. Vnímám to spíš jako další etapu Esky a příležitost vrátit se k prvotní myšlence, kterou jsme nikdy neopustili, jen na ni nezbývalo tolik času, kolik si zaslouží. V průběhu let jsme se různě snažili prosadit degustační menu – před pandemií to byla večeře od angreštu po zelí, zatímco poslední rok jsme nabízeli něco mezi à la carte a degustací. Teď se můžeme odpoutat od kompromisů.

Vyprofilovali jsme se v tom, co nás baví – chceme pracovat s lokálními surovinami z pole i z divoké přírody, s ušlechtilými plísněmi a fermentací. Naší výhodou jsou poznatky, které jsme za ty roky nasbírali. Chápeme sezonu a víme, co, kdy a jak zpracovat. Rekonstrukce nám umožní dotahovat věci tak, jak je to za nás správně, a tím myslím třeba i kontakt s farmáři. Díky symbióze s bistrem a pekárnou jim zaručíme odbyt a můžeme zužovat spolupráci, zvyšovat kvalitu i rozmanitost surovin a být ještě lokálnější.

Na co dalšího se v restauraci uvolní čas?
Na kreativitu. Když pracuješ pod tlakem, zacyklíš se v provozu a nemáš energii vnášet do kuchyně inspiraci nebo se vzdělávat. Ve Štanglovi budeme moct naplno tvořit a zároveň doufám, že stmelíme kolektiv. V posledních letech se vyvíjelo taky naše chápání udržitelnosti a dnes ji vnímáme tak, že se týká nejen přírody, ale i personálu. Člověk vydrží hodně – první tři roky v Esce jsem spal sotva pár hodin denně –, ale dlouhodobě se tak nedá žít. Řekli jsme si proto, že zrekonstruujeme i podmínky a přístup k lidem v týmu.

V posledních letech se vyvíjelo taky naše chápání udržitelnosti a dnes ji vnímáme tak, že se týká nejen přírody, ale i personálu.

Restaurace bude otevřená pět dní v týdnu, v neděli a pondělí zavřeme, a plánujeme zkrátit směny, aby většina zaměstnanců pracovala čtyři dny. Tím pádem nemusíme zvětšovat tým a snáz udržíme kvalitu. Navíc si usnadníme rozpis směn, který jsme dřív skládali z týdne na týden. Dobře si uvědomuju, že Eskou prošla spousta talentovaných lidí, které „utavilo“ tempo v provozu. A upřímně – kdyby nepřišla změna, zřejmě bych z toho vystoupil i já.

Jaká rekonstrukce je před vámi?
Rozsáhlá. V horním patře se kompletně přestaví interiér, včetně otevřené kuchyně. Do jednoho rohu se umístí hydroponický systém pro bylinky. Firma, která ho instaluje, nám pomůže i s pěstováním. Momentálně testují, jestli se hydroponie hodí pro bylinky, které jsme si vybrali. Vedle postavíme „teplé“ lednice se stálou teplotou okolo 60 °C – na fermentaci s koji a černání surovin – a pořídili jsme kynárnu, která simuluje ideální vlhkost a teplo pro množení plísní.

Do návrhu jsme zanesli police na miso pasty a hydroláty a taky lednici na zrání masa, takže si budeme stařit celé kachny, holuby nebo kusy hovězího. Mimoto bych rád zprovoznil kompostér a vyráběl kompost, který pak můžeme vracet jak do hydroponie, tak na pole našich farmářů.

Už se ví, jak bude vypadat menu?
Zatím máme jen nástřel. Počítáme s tím, že se lístek nebude měnit každý den nebo dva, ale třeba jednou za dva měsíce. Každý ze sedmi chodů přitom odprezentuje jednu zásadní surovinu, která lidem přiblíží naše přemýšlení v kuchyni. Mezi položkami se objeví chleba se stařeným máslem nebo šnek zahradní, ke kterému jsme zkoušeli uvařit slanou semínkovou kaši. Servírovat se bude v dřevěné misce s dřevěnou lžící, jako připomínka minulých časů.

Zkušební verze menu zahrnuje taky ploutev z kapra – vyřízne se i s bokem, kde nejsou žádné kosti, a když se vysmaží dokřupava, vznikne „chips“ a k němu šťavnaté maso. Nedávno jsme našli farmu, kde pro nás vychovají asi osm set holubů pošťáků. Je sice menší, zato se nepřešlechtil jako jiná masná plemena. Chceme jít cestou přírody a respektovat ji takovou, jaká je.

O Esce se mluvilo jako o pulzujícím místě v srdci Karlína. Jaká má být restaurace Štangl?
Za mě by si měla ponechat uvolněnost Esky, žít si po svém a překvapovat. Vždycky jsme si přáli usazovat hosty, kteří chtějí poznávat moderní českou gastronomii, a necílili jsme na turisty. Naší misí bylo a stále je ukazovat místním, co jim roste pod nosem a z jakých kořenů vyrůstá naše současná kuchyně. Naučili jsme se k tomu používat jednoduchost, ale až později jsme plně pochopili, v čem spočívá.

Chceme vařit jídla, která jsou jednoduchá na výdej, ale složitá na přípravu. Právě tohle z nás dělá profesionály. Troufáme si dát na talíř „jenom“ sezónní grilovanou houbu s houbovou esencí a kaštanovým misem – a místo pinzety a deseti komponent soustředíme pozornost na chuť, textury a momenty u stolu, které se neopakují.

Jaký to je pocit, když se teď tvoje jméno propíše i do názvu restaurace?
Cítím závazek, ale na restauraci mi záleží pořád stejně. V určité životní fázi se přestaneš ztotožňovat s tím, co děláš, i když za to neseš zodpovědnost. Název vyplynul ze schůzek, na kterých jsme řešili detaily konceptu. Všem je ale jasné, že restaurace Štangl není podnikem jednoho člověka – já jsem pouze spojovník myšlenek a lidí, kteří s nimi souznějí a chtějí je zhmotňovat v kuchyni.

Co máš na programu během rekonstrukce?
Tři týdny volna. Chceme, aby si tým pořádně odpočinul. Já budu odpočívat aktivně – společně se ženou se staráme nejen o dvě děti, ale taky o penzion, který nechci a nemůžu zanedbávat. Chystám se obložit terasu, dokončit venkovní sezení a odškrtnout si tak úkoly, které dlouho tlačím před sebou. Mezitím pojedu za skvělou hrnčířkou, která má pec na dřevo a vyrobí pro nás část nádobí – další část bude na mně. Těším se, že budeme pokračovat v tom, co jsme před lety rozehráli, a posuneme se zase o kus dál.

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme