Už jste ochutnali vaječňák z Lokálu? Tady je recept
Dobré pivo a poctivá kuchyně
Čepujeme pivo čerstvé do posledního loku a vaříme jako doma. Lokál jsou české hospody, kde si dáváme záležet na dobrém pivu a poctivé kuchyni.
Přestože se v této podobě jedná o novinku, historie lokálovského vaječňáku sahá hlouběji. Podle receptury, již před deseti lety vymyslel sám Tomáš Karpíšek, si jej v Lokálech připravovali sami a rozdávali před Vánoci štamgastům coby pozornost podniku. „Tuto tradici chceme zachovat i letos. Současně jsme se rozhodli vyslyšet prosby našich hostů, kteří by si chtěli odnést celou láhev. To s ohledem na legislativu nebylo do této doby možné,“ vysvětluje Václav Kouba, výkonný šéfkuchař Lokálů.
Proto oslovili brněnskou palírnu Little Urban Distillery, aby jim s výrobou vaječného likéru pomohla. Volba to nebyla náhodná – v Little Urban Distillery vzniká i vaječňák pro cukrárnu Myšák. Na finální receptuře pro Lokál, jejíž poměry bylo třeba upravit pro výrobu ve velkém množství, se tak podílel nejen Václav Kouba, ale svými zkušenostmi přispěli i mistr palírník Robert Urbánek a šéfcukrář Myšáka Lukáš Pohl.
Méně vanilky, více alkoholu
Kdo by však čekal, že díky pomoci Lukáše Pohla vznikne další vaječňák podobný tomu z Myšáka, pěkně by se spletl. „Vaječňák v Myšákovi považuji spíše za dezertní záležitost, my jsme chtěli vytvořit vánoční pití do hospody. Ten lokálovský proto obsahuje výrazně více alkoholu a méně vanilky. Není tedy tak navoněný ani sladký, naopak má s 15 % alkoholu celkem říz. S oblibou říkáme, že náš vaječňák si s chutí dá i chlap,“ uzavírá Václav Kouba.
Po zelené a hruškovici je vaječňák již třetím alkoholem, který vznikl pod značkou Lokál podle vlastní receptury. V příštím roce se bude řada ještě rozšiřovat.
Recept na vaječňák z Lokálu
Suroviny na množství 1½ litru:
- 250 ml smetany
- 250 ml mléka
- 500 g salka
- vanilkový lusk
- 200 ml (cca 10) žloutků
- 350 ml rumu
Postup:
- Žloutky vyšlehejte do pěny. Poté přidejte smetanu, mléko a salko. Vanilkový lusk rozřízněte, vyjměte semínka a přidejte je do směsi. Můžete nechat vyvařit i samotný lusk, vanilková chuť tak bude intenzivnější.
- Směs zahřívejte ve vodní lázni, přičemž teplota nesmí přesáhnout 85 °C, jinak by se žloutky srazily. Jakmile dosáhnete požadované hustoty, vyndejte vanilkový lusk (pokud jste ho do směsi přidali) a dejte ihned zchladit – například za okno nebo na jiné chladné místo.
- Po vychlazení na pokojovou teplotu postupně přimíchejte rum.
- Hotový vaječný likér nechte alespoň den odpočinout, aby se hezky rozležel.
TIP: Množství vanilky necháme na vašich preferencích. Pokud použijete celý lusk, likér bude mít výraznou vanilkovou vůni. Chcete-li se přiblížit řízné lokálovské verzi, postačí trocha vyškrábnutých semínek.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.