facebook
instagram

Grilovací průvodce pro začátečníky i pokročilé: jaké maso a které partie se hodí na gril?

12. července 2024
Foto: Vojtěch Tesárek
Grilování pro velkou společnost umí být krásná, ale náročná záležitost. Vybavte se plejádou různě výrazných a tučných partií, abyste potěšili každého u stolu. Tady jsou tipy, se kterými rozhodně zabodujete.

Pokud vás o víkendu čeká grilování s rodinou nebo přáteli, možná už teď přemýšlíte, jaké maso pořídit, kdy a jak rozpálit gril, jestli marinovat, nebo nechat maso „na přírodno“. Projděte si náš grilovací slovník a osvojte si základy. Pokud chcete, aby maso krásně vonělo, přidejte k rozžhavenému uhlí jedno polínko bukového dřeva. A ještě dvě rady: nezpomeňte si na grilu vytvořit horkou a chladnou zónu (bez uhlí) a na rozpalování si nechte čas, klidně i hodinu. A teď už k masu.

Drůbež

Po drůbeži můžete sáhnout, chcete-li podávat lehčí, ale stále masitou večeři. Kuřecím partiím (prsa, stehna) stačí pepř, sůl a snítka bylinek. Pokud se rozhodnete přeci jen sáhnout po marinádě, kuřeti stačí tři hodiny marinování v lednici.

Pro náročnější milovníky drůbeže se nabízí kachní prso, nebo stehno – obojí můžete připravit stejně jako hovězí steak, nechat zprudka zatáhnout na teplejší zóně grilu a poté dopéct na chladnější straně. Kůži na kachním prsu po osušení ubrouskem nařízněte špičkou nože – udělejte takto zhruba čtyři až pět diagonálních řezů. Kůže během pečení pustí tak akorát šťávy, aby maso zůstalo šťavnaté a kůže lehce křupala

Telecí

Podobně nenáročné, alespoň co se kuchyňských příprav týče, umí být telecí. Na minutkovou úpravu, tedy na rozžhavený gril, patří partie jako loupaná plec, kotletky, svíčková či vysoká roštěná.

Mléčné telecí z farmy Líšná u Zbirohu pořídíte několikrát do měsíce v řeznictví Naše maso v Dlouhé ulici. Farmáři chovají pro řezníky z Amasa tři telata měsíčně. Maso se bourá v bourárně a řezníci ho v Jenči u Prahy ho poté porcují a maso dovážejí pražským hostům.

Vepřové

Maso z vepře má tu výhodu, že ho před vysokým žárem grilu chrání tuk, a tak během přípravy neztrácí tolik šťávy. Ale pozor, i taková kotleta se dá jednoduše vysušit. Kromě ní můžete na grilu připravit také krkovici nebo vepřový T-bone, které jsou zrovna tak šťavnaté a křehké. Můžete sáhnout také po panence, pleci, pečeni bez kosti nebo se pustit do marinovaného bůčku

U vepřového můžete nechat působit marinádu, budete tak mít větší pravděpodobnost, že maso bude chutnat i těm, které „prasečí“ chuť a vůně jindy odpuzují. 

Mohlo by vás zajímat

Hovězí

Nejednoho masaře potěšíte, když mu z grilu naservírujete hovězí T-bone, vysokou nebo nízkou roštěnou, nejlépe stařenou! Zvolit si ale můžete i obyčejnější partie – ačkoliv některé z nich jsou téměř vzácné.

Takové hovězí veverky najdete na těle skotu pouze půl kila. Oponka zase platí za nejdelší a nejtenčí partii, na grilu se ale umí pěkně nafouknout, patří totiž k bránici, která se neustále roztahuje a smršťuje. 

Mezi krvavější steaky s příjemně železitou chutí patří loupaná plec nacházející se na lopatce mezi velkou a malou plecí (proto je sval krásně prokrvený) a partie z pupku – bryndáček a zrcátko. Bryndáček je chuťově výraznější, zrcátko má méně mramorování a libovější texturu. 

Co na gril?

Nemůžete se rozhodnout, s čím na gril? Zastavte se v řeznictví Naše maso v Dlouhé ulici a nechte si poradit s partiemi od tamních řezníků. Nebo si pořiďte grilovací set a vyzkoušejte na ohni více masa naráz.
ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme