Zpestřete si štědrovečerní hostinu pivním párováním. Jaké pivo se hodí k řízkům a cukroví?
1. Přípitek
Ještě než zasednete ke stolu a začnete hodovat, připijte si na zdraví. Podle Terezy Pospíšilové jsou spontánně kvašená piva bez přidaného ovoce ideální aperitiv a přípitek v jednom. Vyznačují se lehkým perlením, svěží chutí a nižší hořkostí, dokonale tak navnadí na další hodování.
Po čem sáhnout? Zkuste například belgické Cantillon Geuze. Jedná se o směs mladého (ročního) a starého (tříletého) lambicu, která následně fermentuje přímo láhvi. Toto konkrétní pivo má světlou barvu, mírně kyselou a ovocnou chuť a jemnou a dřevitou vůni se suchým koncem. Díky své perlivosti připomíná šampaňské.
2. Rybí polévka
K polévce se nejlépe hodí lehký saison, bock, farmhouse nebo vídeňský ležák, který má oproti klasickému nižší hořkost, výraznější chuť sladu a plné tělo. Se svou rubínovou barvou se navíc na vánoční stůl perfektně hodí.
Pro fajnšmekry pak Tereza Pospíšilová doporučuje pivo Red Baron z pivovaru Clock. Je to polotmavý ležák s vysokým podílem nakuřovaného sladu, který v pivovaru ještě prohnali udírnou.
3. Houbový kuba
K houbám nejlépe sedí kyselá chuť, a tak se silně aromatickými kyseláči bez přidaného ovoce nešlápnete vedle. Vyzkoušejte například Berliner Weisse z pivovaru Libertas. Pokud však chcete tradiční jídlo spojit s tradičním pivem, sáhněte po pivu Sklizeň 2024 z pivovaru Chroust.
Jde o ležák z čerstvého chmele, jehož výroba u nás má dlouhou tradici. Čerstvě sklizený Žatecký poloraný červeňák dodá pivu jemnou hořkost a příjemné bylinné aroma, které podtrhne chuť bylinek v houbovém kubovi.
4. Bramborový salát a kapr / řízek
K těžkým jídlům, mezi něž bramborový salát se smaženou rybou nebo řízkem nepopiratelně patří, je ideální zvolit lehčí pivo. Tučnou rybu do žaludku skvěle doprovodí lehký ležák, řízek se dobře snese s kyselými pivy.
Tereza Pospíšilová v tomto případě nedá dopustit na Tears of Saint Laurent od Wild Creatures, které je infuzované bobulemi svatovavřineckého vína. Kombinací spontánního kvašení a zrání v dubových sudech se pivo svým charakterem přibližuje k vínu, vyniká bohatou ovocnou chutí.
5. Cukroví
Sladkou tečku v podobě cukroví spárujte s těžšími pivy typu stout, z nichž obvykle vystupují tóny kávy, karamelu a sladu. Jedná se o plná, sladší a hřejivá piva, která jsou pro zimní období jako stvořená. Konkrétním tipem je Mačeta, Mexican Cake Stout z pivovaru Falcon.
Základem je ovesný stout s přídavkem, kakaa, skořice, vanilky, muškátového oříšku a papriček habañero, které způsobují příjemně hřejivé doznívání. S cukrovím ale bude skvěle fungovat také Bacchus Frambozenbier z pivovaru Van Honsebrouck. Hnědé pivo Oud Bruin, které následně zraje na malinách, slibuje aromatický zážitek plný ovocných chutí, zvlášť v kombinaci s lineckým.
6. Pohádky
Řízky jsou snědené, opasky povolené, dárky rozbalené. Přichází čas se pohodlně usadit do křesla a napjatě čekat, co se ukrývá ve třetím oříšku (spoiler: „Ale ty jsou svatební!“) nebo jestli Dorotu Máchalovou čerti odnesou do pekla.
Ke štědrovečerním pohádkám zvolte výjimečné pivo, které si zaslouží, abyste mu věnovali pozornost po zbytek večera. My radíme Zimu 2023 z pivovaru Sibeeria, která si rok poležela v dubovém sudu po koňaku. Díky tomu je pivo perfektně aromatické s tóny sušených švestek, fíků, karamelu a vanilky.
Druhým tipem je Štědré Smoothie z pivovaru Chroust. Jedná se o Blueberry & Blackberry Salted Caramel Pastry Sour Ale, krémově sladké pivo s jemnou kyselostí. Uvařené právě ke svátečnímu popíjení s přáteli či rodinou.
7. Nealko
Ne každý si může nebo chce dát o Vánocích alkohol. Pro tento případ je tu Krystus, nealkoholické pivo z pivovaru Clock. Podle Terezy Pospíšilové se aktuálně jedná o nejlepší české nealkoholické pivo. A aspoň těch oříšků neuvidíte víc, než byste měli.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.