Filetujte jako šéfkuchař. Tipy a triky, jak vykostit vánočního kapra
Pokud chcete kapra smažit, musíte ho ze všeho nejdřív zbavit kůže (pokud ho máte od rybáře komplet i se šupinami, samozřejmě je třeba ještě rybu očistit). Běžným zvykem je kapra porcovat na tzv. podkovy, podle šéfkuchaře to ale není ta nejlepší volba.
„Podkovy jsou dokonce jedním z nejméně vhodných způsobů, jak kapra připravit. Nezvládneme tak totiž prokrájet kosti, které v jeho mase jsou,“ vysvětluje František Skopec. U břicha jsou navíc podkovy velmi tenké a při smažení by se v tom místě maso propeklo víc a rychleji než u hřbetu.
Pomocníka najdete v garáži
Pokračujte stažením kůže. Na to budete potřebovat velmi ostrý nůž a kleště (klidně ty, které máte v garáži, jen je vyvařte). Začněte tím, že špičkou nože naříznete kůži za hlavou i nad hřbetní částí. „Pak kousek kůže uvolníme, vezmeme ho do kleští a zatáhneme. Takto postupujeme od hlavy k ocasu,“ popisuje František.
TIP: Hlavu v tuto chvíli ještě neodřezávejte, kůže by se hůř stahovala.
Na první pokus asi kůži z celé poloviny kapra nestáhnete, není to totiž snadná práce a vyžaduje trpělivost. Základem jsou trhavé pohyby, které zaručí, že maso zůstane tam, kde má.
„Techniku s kleštěmi mě naučil šéfkuchař Martin Štangl. Předtím jsem kůži odřezával klasicky nožem. Od té doby, co znám tenhle fantastický trik, to ale nedělám jinak,“ pochvaluje si František spolupráci s Martinem, který dnes působí jako šéfkuchař v karlínské restauraci Štangl.
Nebojte se přitlačit
Jakmile se vám podaří stáhnout kůži z obou stran kapra, je na řadě filetování. V tuto chvíli už můžete oddělit hlavu od těla ryby.
Kapr má silnou páteř i kosti, takže budete muset být při porcování důrazní. I v tomto případě je nejlepším přítelem čas. A samozřejmě praxe.
Začněte řezat od řitní ploutve směrem k páteři. U ní se zastavte a poté pokračujte hřbetní částí. „Snažím se pod nožem pořád cítit kosti, abych na kostře nechal co nejméně masa. Propracujte se až k ocasu a následně jedním tahem uřízněte filet. Totéž opakujte i na druhé straně, jen tentokrát začněte od hřbetu,“ popisuje šéfkuchař optimální postup.
BEZPEČNOSTNÍ TIP: Rybu si podložte utěrkou, nebude klouzat.
Řezat tence, ale neproříznout!
Na prořezání filetů si vyměňte nůž – volte delší, vhodný na porcování. Ve hřbetní části, kde je maso nejvyšší, má kapr drobné kostičky. Ty mají tvar písmene Y a jdou proti sobě. „Je možné je vyříznout, ale za tu cenu, že přijdeme o relativně velké množství masa. Doporučuju proto kostičky prokrájet,“ radí František. Jak na to? Do filetu dělejte hned za sebou malé a tenké zářezy. Zásadní je ale kapra neproříznout, tak buďte opatrní.
Nakonec rybu naporcujte podle toho, jak velké kusy chcete servírovat na talíři. A můžete se vrhnout na smažení či jinou úpravu.
Jak využít zbytek kapra
Z kostí a kůže můžete uvařit polévku. Vše si nasekejte na menší kusy (i hlavu – tu navíc zbavte žaber) a kosti spařte ve vroucí vodě, abyste je zbavili bahnitých aromat, které některé ryby přirozeně mají. Hodně záleží na tom, z jakého chovu ryba pochází a čím byla krmena. Nejlepší kapři jsou ti, kteří žijí v čistých rybnících s písčitým dnem. Pak už hurá na rybí polévku, třeba tu z Café Savoy!
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.