facebook
instagram

Od Anduly po taliána. Jak dobře znáte české uzeniny?

České uzeniny z pultu v řeznictví Naše maso
28. března 2025
Foto: Archiv Ambiente
Jaký je rozdíl mezi špekáčkem a buřtem, kdo přišel s taliánem a jak blízko má český salám andula k italské nduje? V tomto článku se také dozvíte proč je Ostravská klobása černá a na konci textu najdete hned několik receptů s uzeninami. A kam pro speciality vyrazit? Na Adresu Dlouhá 39!

Amaso: Záruka kvalitního masa

Amaso spolupracuje s českými chovateli přeštického černostrakatého vepře a čestru. Ve výrobně v Jenči za Prahou řezníci maso bourají a nechávají ho zrát metodou suchého nebo mokrého zrání. Na místě vyrábějí i uzeniny podle prvorepublikových receptur. Maso a uzeniny z Amasa dostanete v řeznictví Naše maso nebo v Kantýně.

Párek neboli uzenka

Zásadu, na kterou by měli dbát řezníci při výrobě párku, je poměr libového a tučného masa – tedy 70 % ku 30 %. Záleží ale také na druhu uzenky – který je váš oblíbený? Pro původ slova párek nemusíme daleko – dříve se takzvané uzenky totiž prodávaly v páru, po dvou nožičkách. 

Špekáček, nebo buřt?

Zatímco vuřt a buřt jsou jedno a to samé, dříve jste na pultech řeznictví mohli potkat vedle buřtu (české verze wurstu, vuřtu) také o něco menší špekáček, který měřil pouhých 50-70 cm. Dnes je špekáček o něco delší a o buřtu už slyšíte snad jen u ohně. Špekáček obsahuje malé kousky nasekaného špeku, odtud jeho název.

A jak takový špekáček dobře vybrat v obchodě? 

Talián, voňavá specialita s italskými kořeny

Světle narůžovělá uzenina nese název po svém tvůrci, respektive jeho národnosti. Italský řezník Uggé měl koncem 19. století svůj krámek v pražské Rybné ulici a právě tam připravil tuto neuzenou pochoutku. Recepturu na specialitu vonící po zázvoru, kardamonu a kmínu ale nechtěl českým kolegům prozradit, a tak se do toho museli pustit sami a „poslepu“.

Gothaj, retro uzenina s německým původem

I tato česká uzenina má zahraniční původ. Gothaj k nám připutoval v 19. století z německého města Gotha, kde ho jako vůbec první namíchal a vyudil řezník-uzenář Johan Daniel Kestner. Receptura, kterou na gothaj používají řezníci v Amase, pochází z roku 1975.

Pokud si doma chcete připravit retro jídlo, zkuste tzv. dělnické carpaccio nebo dělnický řízek. 

Andula, česká příbuzná Nduji 

Andula, vynález řezníka z Amasa, je inspirovaná kalábrijskou pálivou ndujou a její o něco sladší španělskou verzí contradou. Do salámu Andula patří mleté maso a sádlo z přeštíka – právě tuku obsahuje okolo 70 %, zbytek tvoří maso libové, feferonky, česnek, červené víno, fenykl a sladká i uzená paprika. Před uzením studeným kouřem se Andula fermentuje a poté minimálně dva měsíce suší. V kuchyni se hodí na pizzu, do těstovin i samotná na kousek pečiva. 

Tlačenka

Česká pochoutka, která se podává zejména s octem a cibulí, je krásným příkladem toho, jak řezníci dokážou zpracovat celé zvíře. Do tlačenky přijdou ty části prasete, které obsahují kolagen, ale i libové a tučné maso. Na tlačenku neexistuje ultimátní recept, co region to jiný zabijačkový zvyk. O ten svůj se s námi podělil řezník František Kšána. 

Pražská? Šunka!

O uzenině, jejíž původ najdete v pražské Celetné ulici, by se daly psát romány. Na její výrobu dnes řezníci potřebují kýtu z přeštického prasete, sůl Pragandu, trochu síly a času. Kýta se v solném roztoku nejen louhuje, ale také se jím nastříkává – sůl se v mase rovnoměrně rozloží a konzervuje jeho chuť i přirozenou růžovou barvu

Než zamíříte pro plátky nebo rovnou celou kýtu šunky do Našeho masa, přečtěte si o slavné uzenině víc

Ostravská? Klobása!

Ta, kterou prodávají i grilují na místě v Našem mase, je inspirovaná původní československou normou z roku 1975. Originální recepturu vymyslel řezník František Pekárek z ostravského obvodu Hulváky, který později pracoval jako technolog v masokombinátu Martinov. 

Ostravskou klobásu v Našem mase tvoří velký podíl nahrubo mletého masa z přeštíků, černý pepř, česnek, kmín a trochu cukru. Naražená je do vepřového klobásového střeva. Po osušení v udírně ji řezníci noří do vepřové krve, poté ji udí a nakonec šetrně vaří v páře. Barvení krví na povrchu uzeniny, stejně jako u anglické slaniny, má na svědomí typicky načernalou barvu

Uzeniny v kuchyni

Rádi byste se od teorie pustili rovnou do praxe? Pak doporučujeme následující čtení: 

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme